Ve Švédsku to stále více doutná. Po brutálním útoku na mladé uprchlíky se ozvaly švédské ženy

1. 2. 2016 17:23

Když si před několika dny švédská policie stěžovala na to, že není schopna zajistit pořádek na vlakovém nádraží ve Stockholmu ovládaném dětskými gangy z Maroka, netušila, co tím způsobí. O víkendu se jejich role „zhostila“ skupina krajní pravice. Vše mělo nakonec dohru na sociálních sítích.

Ve Švédsku to stále více doutná. Po brutálním útoku na mladé uprchlíky se ozvaly švédské ženy
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Usměvavý řidič

Na hlavním nádraží ve Stockholmu se odehrálo v pátek večer a v sobotu několik násilných konfliktů, které dle médií rozpoutali členové údajně neonacistického uskupení Švédské hnutí odporu. Několik jeho příslušníků se rozhodlo vzít zákon do svých rukou a vydali se dle svých slov „vyčistit“ nádraží. „Švédští muži a ženy si zaslouží žít svůj každodenní život v bezpečí. Vyzýváme všechny, kteří jsou si vědomi tohoto problému, aby se vydali v našich stopách,“ napsali pachatelé útoků namířených proti imigrantům na svých webových stránkách.

V sobotu se rovněž v hlavním městě odehrálo několik demonstrací, kde se střetli příznivci a odpůrci „otevřené“ přistěhovalecké politiky. Podle informací poskytnutých policií byli při vzájemných potyčkách zraněni nejméně tři lidé. Jak uvádí švédský deník Aftonbladet, příznivci krajní pravice v průběhu protestů roznášeli po okolí letáky s ústředním sloganem „Už toho bylo dost“. Psalo se v něm o hrozbě, kterou pro obyvatele hlavního města představují dětské gangy ze severní Afriky. Zmiňovali dále, že je nutné je za jejich přečiny proti zákonu konečně potrestat.

Účastníci protestů také hovořili o tom, že jejich cílem je chránit švédské ženy, které se poměrně často stávají terčem sexuálně motivovaných útoků ze strany nově příchozích migrantů. Před několika dny byla například jedním mladým migrantem ze Somálska zavražděna dvaadvacetiletá švédská dobrovolnice, která od loňského září vypomáhala v jednom z uprchlických táborů. Jak ovšem konstatuje švédská mutace internetového serveru The Local, nezdá se, že by starost o jejich bezpečí švédské ženy příliš ocenily.

Včera se začal švédskými sociálními sítěmi šířit hashtag ve znění #NejsmeVašeŽeny. Jeho autorky chtěly dát najevo, že s odvetnými akcemi krajní pravice nesouhlasí. „Nejsem vaše žena a nestojím o žádnou vaši ochranu. Právě vy jste těmi, ze kterých mám nejvíce strach,“ napsala jedna ze švédských žen. Další na Twitteru připsala, že údajnou ochranu Švédek extrémní pravice jen zneužívá jako alibi, aby se mohla dopouštět násilných skutků. Jak se na tuto kauzu dívají obyčejní Švédové, je však obtížné zjistit, protože internetový server The Local ani deník Aftonbladet nenabízejí pod svými články možnost vstoupit to diskuze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

20:25 Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

ANKETA Je Petr Nečas oběť? Ano. Na tom se s kandidátem na prezidenta Mirkem Topolánkem řada poslanců…