Ve Vrběticích došlo ke střetu civilizací, soudí publicista Hvížďala

24.04.2021 17:35

Publicista Karel Hvížďala, který v minulosti vedl rozhovory s Václavem Havlem i s jinými státníky, má za to, že ve Vrběticích v roce 2014 došlo ke střetu civilizací. Jde o střet ruské civilizace s tou západní. Když pochopíme, jak ruská společnost přemýšlí, pomůže nám to podle Hvížďaly pochopit i útok ve Vrběticích.

Ve Vrběticích došlo ke střetu civilizací, soudí publicista Hvížďala
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Novinář, spisovatel a bývalý disident Karel Hvížďala v Ostravě

O výbuchu ve Vrběticích z roku 2014 toho bylo napsáno již hodně, včetně úvah na téma, že Rusové by neposlali do Evropy „Pata a Mata“, kteří nedotáhnou zavraždění Sergeje Skripala a kteří nedokážou načasovat výbuch zbraní tak, aby k explozi došlo až tehdy, kdy to bude žádoucí.

Jenže podle Karla Hvížďaly to klidně možné je.

„Naposled třeba zaznělo, že je nepravděpodobné, aby teroristické akce po Evropě prováděli stále stejní dva agenti, kteří se pohybují po světě s falešnými pasy, aniž mění svou podobu atd. Důvod je zřejmý: podobné teroristické akce neukazují jen na to, že jde o střet zpravodajských služeb, ale i střet dvou rozdílných kultur, z nichž jedna strana je finančně značně oslabená. V Rusku HDP loni kleslo o 3,1 procenta, zatímco v Číně stouplo o 18 procent,“ upozornil Hvížďala na blogu Aktuálně.cz.

Na druhé straně podle Hvížďaly platí, že ruské tajné služby na jedné straně budí v ruské společnosti obavy, ale také respekt. I sám Vladimir Putin byl příslušníkem sovětské KGB.

„Zpravodajské služby tam patří mezi velmi privilegované elitní instituce již od Alexandra III., tedy asi sto padesát let, a lidé jsou tam přesvědčení, že tomu tak bude věčně. Vždyť i nynější prezident, který z těchto služeb vyšel, může vládnout až do roku 2036,“ upozornil Hvížďala.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

7:31 Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

„Buďte neposlušní,“ vyzývá veřejnost proti respektování protikoronavirových restrikcí místopředseda …