Ve Washingtonu prý vypukla válka. Stojí tam proti sobě tyto dvě skupiny nesmiřitelných nepřátel

27.02.2015 9:30

Vlivný americký publicista Fareed Zakaria je přesvědčen, že by se Spojené státy neměly příliš zapojovat do války proti Islámskému státu. Tvrdí, že tento konflikt by si měli vyřešit samotní muslimové mezi sebou.

Ve Washingtonu prý vypukla válka. Stojí tam proti sobě tyto dvě skupiny nesmiřitelných nepřátel
Foto: repro youtube, tan
Popisek: V ulicích Islámského státu

Washington je podle Zakarii přímo nadšený ideologickou válkou, která trvá v těchto dnech. „Nejde však o třenice mezi Demokraty a Republikány, protože ty pokračují neustále. Nyní však jde o válku mezi Američany a radikálním islámem. Mnoho z expertů i politiků tvrdí, že bychom měli proti teroristům bojovat i na ideologické frontě. Mají pravdu. Ovšem tato válka se bude od těch předchozích v mnoha aspektech odlišovat,“ konstatuje americký publicista a tvrdí, že naše představy o tomto typu války jsou spojené především s obdobím studené války. „Pnutí mezi komunismem a kapitalismem však bylo všudypřítomné a obě ideologie mohly být potenciálně atraktivní po celém světě,“ píše Zakaria.

Jak Zakaria zmiňuje, situace s radikálním islámem je odlišná. Především v tom, že tato ideologie má omezené pole působnosti a je atraktivní jen pro muslimy. „Naštěstí přibližně v polovině tohoto světa si nezískal příliš mnoho příznivců. Platí to pro Indonésii, Malajsii, Indii, Bangladéš, Turecko, Irák, Pákistán. Jelikož jde o ideologickou válku v rámci islámu a jde o kulturní konflikt, měli by si jej vyřešit v prvé řadě muslimové. Pokud do tohoto konfliktu přesto chtějí Spojené státy zasáhnout, měly by naslouchat a podporovat někoho, kdo představuje stranu dobra a má vliv. Takovou osobou je jordánský král Abdulláh II., se kterým jsem dělal tento týden rozhovor,“ soudí Zakaria.

„Král Abdulláh podporuje myšlenku prezidenta Obamy, aby se Islámský stát nadále nenazýval islámským. Podle jeho názoru jeho vládci hledají legitimitu uvnitř islámu, ale na nic takového nemají nárok. Je však v podstatě jedno, jak chce teroristy nazývat Obama. Záleží především na tom, jak je budou nazývat jordánský král a ostatní muslimové. A pro ně Islámským státem není. Používají pro státní útvar v moci teroristů hanlivý výraz „daesh“. Král preferuje výraz „odpadlický,“ vysvětluje Zakaria a cituje vyjádření krále Abdulláha, která učinil v rámci jejich společného rozhovoru. „Toto není válka Západu. Jde o boj uvnitř islámského světa, kde jsme se postavili proti těmto psancům.“

„Král Abdulláh vítá mezinárodní podporu v tomto boji, ale je opatrný, co se týká přímého zapojení západních vojsk. Jordánsko je v první linii a k boji se konečně připojily i Egypt a Irák. Jak král zmínil, tento týden odsoudil konání Islámského státu také šéf prestižní káhirské univerzity a obvinil teroristy, že svojí brutální interpretací koránu poškozují islám,“ upozorňuje Zakaria. Je přesvědčen, že by Spojené státy neměly přímo vojensky vstupovat do boje proti Islámskému státu, ale soustředit se pouze na ideologická bojiště. „Jde o sofistikovanou strategii, v rámci které bychom měli být z vojenského hlediska spíš zdrženliví a v prvé řadě politicky podporovat muslimské spojence. Věřím, že je taková varianta stále ve hře,“ píše v závěru svého komentáře Zakaria.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Láďa Vízek rozstřelil Piráty. Natvrdo v TV, až se přidali i další

20:50 Láďa Vízek rozstřelil Piráty. Natvrdo v TV, až se přidali i další

„V zájmu záchrany planety jsme se dobrovolně rozhodli snížit životní úroveň naší země,“ podoktl publ…