Washington je podle Zakarii přímo nadšený ideologickou válkou, která trvá v těchto dnech. „Nejde však o třenice mezi Demokraty a Republikány, protože ty pokračují neustále. Nyní však jde o válku mezi Američany a radikálním islámem. Mnoho z expertů i politiků tvrdí, že bychom měli proti teroristům bojovat i na ideologické frontě. Mají pravdu. Ovšem tato válka se bude od těch předchozích v mnoha aspektech odlišovat,“ konstatuje americký publicista a tvrdí, že naše představy o tomto typu války jsou spojené především s obdobím studené války. „Pnutí mezi komunismem a kapitalismem však bylo všudypřítomné a obě ideologie mohly být potenciálně atraktivní po celém světě,“ píše Zakaria.
Jak Zakaria zmiňuje, situace s radikálním islámem je odlišná. Především v tom, že tato ideologie má omezené pole působnosti a je atraktivní jen pro muslimy. „Naštěstí přibližně v polovině tohoto světa si nezískal příliš mnoho příznivců. Platí to pro Indonésii, Malajsii, Indii, Bangladéš, Turecko, Irák, Pákistán. Jelikož jde o ideologickou válku v rámci islámu a jde o kulturní konflikt, měli by si jej vyřešit v prvé řadě muslimové. Pokud do tohoto konfliktu přesto chtějí Spojené státy zasáhnout, měly by naslouchat a podporovat někoho, kdo představuje stranu dobra a má vliv. Takovou osobou je jordánský král Abdulláh II., se kterým jsem dělal tento týden rozhovor,“ soudí Zakaria.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro