Ve sněmovně bude nejspíš živo. Dojde na škrtání miliard do zdravotnictví

13.07.2022 7:08

Poslanci by dnes mohli pokračovat ve schvalování sporného snížení státních plateb do zdravotnictví za důchodce, děti, nebo nezaměstnané. Hned ráno by měli hlasovat o vládní novele, která po lednových změnách v pěstounských odměnách upravuje důchody části příbuzných pěstounů.

Ve sněmovně bude nejspíš živo. Dojde na škrtání miliard do zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Zbyněk Stanjura

Schvalování snížení zdravotních plateb státu v pátek zablokovaly opoziční hnutí ANO a SPD přestávkami pro své kluby. Jejich zástupci se obávají možného snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče, když má systém veřejného zdravotního pojištění přijít o 14 miliard korun. Vládní představitelé takové dopady odmítají.

Novela s úpravami předpokládá snížení státních úhrad do veřejného zdravotního pojištění tak, aby stát odvedl za celý letošek za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni. Má také zavést automatickou valorizaci těchto plateb od roku 2024. Předloha čelila v dolní komoře mnohahodinovým obstrukcím opozice už v minulých kolech projednávání.

V důchodové novele hnutí ANO zřejmě neprosadí opravu nynějších ustanovení penzijního zákona o možnosti předčasných důchodů pro záchranáře, které nejsou kvůli chybě použitelné. Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje, že brzy předloží vlastní novelu, která se bude týkat zejména předčasných důchodů lidí pracujících v náročných profesích.

Ve sněmovním finále je také například zákaz některých jednorázových plastových výrobků a zákonná regulace platforem pro sdílení videonahrávek typu YouTube. Ve videonahrávkové předloze Sněmovna zřejmě schválí omezení filmových pobídek na 150 milionů korun na projekt a rok.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav, čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…