Ve sporu o evidenci Babiše u StB mají zaznít závěrečné řeči

25.06.2014 13:19

Závěrečnými řečmi má ve čtvrtek u bratislavského okresního soudu pokračovat líčení ve věci žaloby českého ministra financí Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že ho komunistická tajná policie StB neoprávněně evidovala coby svého agenta s krycím jménem Bureš. Není vyloučeno, že soudkyně pak vynese rozsudek.

Ve sporu o evidenci Babiše u StB mají zaznít závěrečné řeči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Žalobu na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který na Slovensku archivní dokumenty po Státní bezpečnosti spravuje, podal Babiš v roce 2012. Na slovenský soud se obrátil ještě předtím, než se stal ministrem v kabinetu Bohuslava Sobotky.

Proces probíhá u jednoho z nejvytíženějších slovenských soudů

Samotný proces u jednoho z nejvytíženějších slovenských soudů začal loni v červnu. Během dosavadních stání soud vyslechl zejména několik bývalých příslušníků StB, jejichž výpovědi vyzněly ve prospěch Babiše. Za klíčové je v médiích označováno zejména svědectví, v němž někdejší důstojník StB Július Šuman před soudem popřel informace z archivních svazků, že v 80. letech získal Babiše ke spolupráci s tajnou policií.

„Zpráva o získání agenta Bureše není pravdivá. Naverbování se u Obuvníka (někdejší bratislavská restaurace - pozn. ČTK) neuskutečnilo," řekl Šuman u soudu, kde vypovídal v dubnu. Jeho svědectví stejně jako výslech dalších příslušníků StB navrhli Babišovi právníci.

Už v lednu bývalý důstojník StB Andrej Kuľha, který měl coby pracovník tajné policie Babišův svazek na starosti, u soudu zase vypovídal, že archivní svazek vedený na Babiše poukazuje pouze na jeho nevědomou spolupráci s StB. „Po analýze skutečností jsem vyhodnotil, že nejde o vědomou spolupráci (Babiše s StB) a spis jsem odložil do archivu," prohlásil tehdy Kuľha.

K Babišovu svazku se u StB dostal v roce 1987, tedy pět let poté, co se nynější miliardář slovenského původu údajně stal spolupracovníkem StB. Kuľha u soudu také tvrdil, že Babišův svazek byl veden chaoticky a že v něm chyběly dokumenty.

Babiš vědomou spolupráci s StB popírá

Sám Babiš na prvním stání ve věci jeho žaloby minulý rok popřel, že by s StB vědomě spolupracoval. „Já jsem žádnou spolupráci s nikým nepodepsal," řekl majitel holdingu Agrofert. Uvedl rovněž, že za komunismu coby pracovník podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se podle něj pouze zajímali o některé obchody Petrimexu.

ÚPN, obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), slovenskému soudu během procesu naopak předložil vícero archivních svazků, v nichž je zmiňováno jméno agenta Bureše. Ústav už dříve za málo pravděpodobnou označil možnost, že by evidence spolupracovníků StB byly vykonstruované, když údaje o některé osobě nezávisle na sobě existovaly v několika svazcích. V tomto smyslu vypovídal před soudem badatel ÚPN Jerguš Sivoš i jeho kolega z ÚSTRu Radek Schovánek.

„Evidence (svazků Babiše) byla v souladu s interními normami Ministerstva vnitra Československé socialistické republiky," prohlásil Sivoš. Zpochybnil rovněž argument žalující strany, že údajný příslib Babiše ke spolupráci s StB se nemohl uskutečnit na veřejném místě ve zmiňované restaurací, jak to vyplývá z archivních dokumentů.

Slovenský ústav už v minulosti čelil několika žalobám v souvislosti s evidencí lidí v archivních svazcích StB. Většinu předchozích soudních sporů ÚPN prohrál.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…