Ve stranách to dál jiskří: Kvůli manželství pro homosexuály

28.06.2018 16:18

Sněmovnu čeká v tomto volebním období zřejmě rozhodování o tom, jestli manželství v Česku bude i pro gaye a lesby, nebo zda to bude výslovně jen svazek muže a ženy. Ve většině poslaneckých klubů jsou oba tábory, píše ČTK.

Ve stranách to dál jiskří: Kvůli manželství pro homosexuály
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání sněmovny. Na programu byla novela školského zákona nebo fiskální pakt
reklama

Proti manželství pro všechny se stavějí všichni lidovci. Zastánci svazku pro všechny naopak věří tomu, že se jim podaří odpůrce a nerozhodnuté přesvědčit.

Sněmovna by měla projednávat dva návrhy. Jedním z nich je novela občanského zákoníku, kterou podepsalo 46 poslanců v čele s Radkou Maxovou (ANO). Podle autorů má změna zajistit homosexuálům a jejich dětem stejná práva a důstojnost, jako mají manželé a jejich potomci. S předlohou souhlasila i první Babišova vláda. K návrhu na výslovné ukotvení manželství jako svazku muže a ženy v ústavě se přihlásilo 37 zákonodárců v čele s lidovcem Markem Výborným. Podle předkladatelů by se tak ochránila rodina.

Pod návrh manželství pro všechny připojilo svůj podpis 21 poslanců ANO, 17 Pirátů, čtyři sociální demokraté, dva poslanci TOP 09, jeden komunista a jeden zástupce STAN. Návrh změny ústavy podepsalo všech deset lidovců, 12 poslanců ANO, sedm občanských demokratů, čtyři sociální demokraté, tři poslanci TOP 09 a jeden ze STAN. Proti manželství pro všechny se staví i SPD.

Maxová věří tomu, že by ale novela občanského zákoníku mohla v dolní komoře podporu najít. Poukázala na to, že nynější návrh podepsalo o 20 zákonodárců víc než v minulém volebním období novelu, která měla registrovaným partnerům umožnit osvojit si potomka svého protějšku. „Další poslanci a poslankyně deklarují, že neměli možnost se teď podepsat, ale že novelu (o manželství pro všechny) pomůžou prosadit,“ uvedla Maxová.

V klubu ANO je podle ní zatím téměř polovina ze 78 členů rozhodnuta manželství pro všechny podpořit. Zhruba deset až 15 procent je proti. Někteří se rozhodují, že by se hlasování nezúčastnili, a tak by snížili kvórum a potřebný počet hlasů pro přijetí.

„Jsem konzervativní a myslím si, že manželství je svazek muže a ženy. Společnost se ale vyvíjí a já nechci stát proti tomu. Zatím jsem dospěla do stadia, že bych při hlasování svou kartu vytáhla a snížila kvórum,“ řekla při přebírání petice na podporu manželství pro všechny, kterou podepsalo 70 350 lidí, šéfka sněmovního petičního výboru Helena Válková (ANO). Své jméno ale připojila pod návrh změny ústavy.

Podle lidovce Marka Výborného se vztah dvou milujících se osob stejného pohlaví dá za manželství označovat těžko. „To není žádná diskriminace. Jenom si myslíme, že manželství je hodnota, která není nějakým sociálním konstruktem a ekonomickým vztahem, ale je založena na vztahu muže a ženy,“ uvedl ve svém videu na Facebooku Výborný. Podle něj je možné diskutovat o úpravě ekonomických vztahů v partnerství či o změně názvu, pokud někomu vadí slovo registrovaný, nárok na manželství ale všichni mít nemohou.

Naopak zrovnoprávnění svazků mají mezi programovými cíli podle svého místopředsedy Mikuláše Peksy Piráti. „Pokud všichni platíme daně, měli bychom mít všichni právo na vdovský a vdovecký důchod. Registrují se vozy, ne lidé,“ podotkl Peksa. Dodal, že pokud by se podařilo změnu prosadit, bylo by Česko první postkomunistickou zemí s manželstvím pro všechny. „Byl by to velký úspěch. Ukázali bychom, že patříme k Západu,“ dodal Peksa.

Podle komunisty Jiřího Dolejše evropská levice mezi své hodnoty řadí rovnoprávnost svazků, v KSČM názor ale jednotný není. „Do budoucna je důležité zejména v parlamentních lavicích odvést kus práce na přesvědčování,“ míní Dolejš. Podotkl, že komunisté v minulosti hlasovali i pro registrované partnerství. Protinávrh ústavní změny podle Dolejše v KSČM podporu nezíská.

Kritiku sklidil za svá vyjádření poslanec ANO Milan Brázdil, který je podepsaný pod ústavní novelou o výlučnosti manželství pro muže a ženy. Lékařce, která ho kvůli podpoře svazku pro všechny žádala o schůzku, napsal: „Mimoni jsou mimo a já jsem a zůstávám a zůstanu nohama na zemi. Postižení lidé nemůžou být manželé a mít děti.“ Žena e-mail zveřejnila na sociálních sítích.

MUDr. Milan Brázdil

  • ANO 2011
  • Oficiální web, kde můžete položit dotaz: www.anoolomouc.cz
  • poslanec

Podle Dolejše rozdílné pohledy na manželství jsou často generační záležitost a je nutné vysvětlovat, že svazky pro všechny útok na většinu nepředstavují. „Prosazovat exkluzivitu pro tradiční model je tak trochu překonané. Život je pestrý. Důležité je, aby soužití bylo naplněno láskou a odpovědností k dětem,“ míní komunista Dolejš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

19:13 „Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

Na to, že spolek Milion chvilek připravuje demonstraci proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem p…