První twitterový účet si Alexandr Gorbunov založil již před deseti lety, tehdy ještě pod svým jménem zveřejňoval příspěvky o životě i událostech v Rusku. „Byl jsem ještě hodně mladý, ale politika mě zajímala a postupně jsem začal víc a víc komentovat politické dění,“ říká Rus, který se na konci května zúčastnil v Praze konference Unlock 2019 pořádané organizací Centrum pro občanskou společnost (Prague Civil Society Centre). Ta do ČR pozvala aktivisty z postsovětských zemí, kteří při prosazování změn ve společnosti využívají nejrůznější technologická a inovativní řešení.
Do anonymity odešel Gorbunov v roce 2013, tehdy na Twitteru založil účet se jménem StalinGulag, který má nyní více než milion sledujících. Dalších přes 300 000 lidí sleduje mladého Rusa na internetové komunikační platformě Telegram. Například známý vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj o Gorbunovovi prohlásil, že je „nejdůležitějším politickým komentátorem v zemi“. A nijak mladého Rusa neodradilo ani to, že nemůže chodit, téměř nehýbe rukama a používá jen jeden prst k tomu, aby mohl ovládat svůj červený mobilní telefon připevněný k invalidnímu vozíku.
Když ho nicméně loni ruská média označila za autora příspěvků, popřel to. K účtu StalinGulag se přiznal až letos poté, co policie v dubnu provedla razii v domě jeho rodičů v Dagestánu i v bytě bratra v Moskvě. Rodičům policisté svou akci zdůvodnili tím, že někdo použil Gorbunovův telefon, aby s ním vyhrožoval bombou. „Zdálo se mi, že zveřejnění mé identity je jediná možnost, jak ochránit rodinu. Domníval jsem se, že veřejná odezva, kterou to vyvolá, by mohla nějakým způsobem ovlivnit to vyšetřování proti mně,“ říká Rus pocházející z Machačkaly v autonomním Dagestánu. Je mu ale jasné, že jeho tah vůbec nemusí vyjít. „I samotné obvinění je smyšlené a absurdní, stal jsem se podezřelým ze spáchání jakéhosi telefonického terorismu,“ dodává s tím, že na radu advokáta se zatím nechce příliš šířit o tom, jaké plánuje další kroky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary