Vědec tvrdě: Očkování? To bude zklamání. Opatření budou i po něm

20.01.2021 7:54

Molekulární biolog Omar Šerý se obává, že tolik probírané očkování může přinést zklamání. Popsal také, proč rozhodně není dobrý nápad spoléhat na přirozené promoření koronavirem. Lidi, kteří spoléhají na promoření, označil za kolaboranty s nepřítelem. Velmi důrazně však varoval před tvorbou tzv. očkovacích pasů. „Tohle mi jednak připadá velmi přitažené za vlasy a jinak mi to přijde jako velmi nebezpečný sociologický experiment,“ bil na poplach Šerý.

Vědec tvrdě: Očkování? To bude zklamání. Opatření budou i po něm
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní laboratoř – nový krok v systému testování na onemocnění COVID-19
reklama

Šerý v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV upozornil občany, že ten, kdo už koronavirus prodělal, může být v klidu, protože nová britská mutace koronaviru pro něj není nebezpečná. Obecně ale platí, že tento virus má rychlejší schopnost se šířit a to až o 75 procent oproti původní verzi viru. Podle Šerého ale v tuto chvíli nelze říct, co přesně to udělá s populací, jak rychle se bude virus šířit. Bude prý totiž velmi záležet na tom, jaké restrikce přijme vláda v každé jednotlivé zemi.

„V současné chvíli dělat nějaké restrikce je velmi zavádějící, protože bude záležet na tom, jaké tady budou nebo nebudou restrikce,“ upozornil Šerý s tím, že lidé se stále potkávají na pracovištích, v rodinách a tak podobně, takže virus se může šířit ve větším měřítku.

Současně prý platí, že už se mohlo promořit až na 3 miliony lidí. „Čili my teď máme soustu lidí, kteří jsou nějak vůči viru rezistentní, ačkoli ještě očkováni nebyli,“ uvedl Šerý. Lidé, kteří nemoc prodělali, mají podle pana profesora imunitu na pár měsíců, podle toho, jak silně u nich nemoc proběhla. Dá se odhadnout, že někdo bude mít imunitu 3 měsíce, někdo 8 měsíců.

Ale podle Šerého není promořování tou nejlepší cestou z pandemie, protože čím víc se lidé promořují, tím větší je pravděpodobnost, že se objeví nějaké nové a možná nebezpečnější mutace viru.

„Já pořád opakuju, že my se toho viru potřebujeme zbavit. My jsme ve válce. De facto tady od druhé světové války obdobná situace nebyla, ani v České republice, ani jinde ve světě, a my si musíme uvědomit, že jsme v různých rovinách boje. Máme tady i kolaboranty, kteří říkají, že se musíme promořit a virus tady s námi zůstane. To je de facto kolaborace,“ upozornil profesor Šerý.

Samo o sobě prý nebude stačit ani očkování.

„Vakcinace je jednou z možností řešení, ale samotná vakcinace stačit nebude. Já mám velké obavy z toho obrovského zklamání, které může přijít poté, až se zjistí, že se většina lidí naočkovala a přitom stále mohou být infekční, stále tady ten virus máme, stále se budou dít nějaké restrikce a tak dále,“ upozornil Šerý.

„Já bych tady proto mluvil otevřeně. Ta vakcína samozřejmě pomůže. Lidem, kteří se nakazí, tak u většiny lze předpokládat, že ten virus se nedostane dál do těla a orgány jako srdce zůstanou uchráněny. Ale ti lidé budou dál infekční. Proto já mluvím také o tom, aby lidé měli očkovací pasy a pak je třeba legitimovali v restauraci, kdy byli očkováni a jestli neměli ještě třeba neštovice a já nevím co. Tohle mi jednak připadá velmi přitažené za vlasy a jinak mi to přijde jako velmi nebezpečný sociologický experiment, protože může vést k nálepkování, že lidé, kteří se nechali očkovat, jsou lepší než ti, kteří se nenechali očkovat,“ rozváděl svou myšlenku.

Pár slov věnoval i protiepidemickému systému PES. Pro běžného člověka je podle Šerého PES až příliš složitý. „Já když jsem to viděl, tak jsem se nemohl přestat smát,“ pravil Šerý.

„Když se na to podíváte, tak ten PES je vládou neustále znásilňován a měněn a k ničemu to nevede,“ doplnil ještě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…