Věděli jsme, že Konvička nemá pravé zbraně, pravil úředník Prahy

22.08.2016 14:41

V neděli odpoledne se na Staroměstském náměstí střílelo. Zděšení turisté volali policii, v nebezpečí však nebyli. Šlo o předem nahlášenou akci protiislámského aktivisty Martina Konvičky, který ji označil za divadelní představení. Než však došlo na inscenaci popravy, policie akci přerušila. Informuje Aktuálně.cz.

Věděli jsme, že Konvička nemá pravé zbraně, pravil úředník Prahy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening s názvem Okupanti obsazují Prahu v souvislosti s výročím vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968
reklama

Zhruba deset lidí volalo v neděli na linku 158, aby nahlásili „zvláštní divadelní představení, které uspořádala Iniciativa Martina Konvičky“. To totiž mělo představovat okupaci hlavního města teroristy Islámského státu.

Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana však použité zbraně nebyly v rozporu se zákonem, přestože vyvolaly na náměstí paniku, během které se někteří přítomní i zranili. „Podle zákona o zbraních a střelivu jsou airsoftové zbraně povolené v rámci kulturních, divadelních a jiných obdobných akcí,“ uvedl Hulan s tím, že Konvička nahlásil akci jako divadelní představení.

Policisté zároveň tvrdí, že magistrát mohl akci zakázat. Ten se však hájí tím, že se mělo jednat o divadelní představení, ke kterému však úředníci nedostali scénář a neznali veškeré detaily.

Celý text zde

„V současnosti bychom mohli akci zakázat například proto, že jsou dvě stejné nahlášené akce na jednom místě. Nebo kdybychom věděli, že to shromáždění může vyvolat násilí nebo kdyby tam byly rasové podněty,“ řekl úředník magistrátu Pavel Štefaňák, který po dvaceti minutách Konvičkovu akci přerušil. Dodal, že jelikož úředníci věděli, že se jedná o pouhé makety zbraní, tak to v nich nevyvolávalo žádné obavy.

Konvička přitom chtěl podle svých slov jen šokovat. „Na Staroměstské náměstí vjela kolem 14:00 vojenská auta, v nichž protagonisté mávali vlajkou Islámského státu a simulovali střelbu z replik zbraní. Vykřikovali při tom hesla jako Alláhu Akbar (Bůh je velký).“

Zdaleka ne všichni však věděli, že jde o pouhou inscenaci, a proto vypukla panika. Lidé se totiž snažili před střelbou utéci a co nejrychleji schovat a údajně došlo i k několika zraněním.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To by byl konec. Hamáček o nouzovém stavu. S Richterovou odsoudili Rusko

13:07 To by byl konec. Hamáček o nouzovém stavu. S Richterovou odsoudili Rusko

Terezie Tománková v nedělní Partii televize Prima přivítala ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a mí…