Vedení KDU-ČSL schválilo koaliční smlouvu s ČSSD a ANO

15.12.2013 12:17

Předsednictvo KDU-ČSL jednomyslně doporučilo dnes dopoledne celostátní konferenci lidovců schválit koaliční smlouvu s ČSSD a hnutím ANO. Novinářům to řekl první místopředseda Marian Jurečka. Nyní zasedá celostátní výbor KDU-ČSL, konference se sejde odpoledne. Očekává se, že debata se povede také o rozdělení křesel ve vládě, ale i o možnosti, že lidovci ve vládě neusednou. Nejsou spokojeni s tím, že by měli mít podle prvotního návrhu jen dvě křesla. V koaliční smlouvě zatím rozdělení resortů chybí.

Vedení KDU-ČSL schválilo koaliční smlouvu s ČSSD a ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Společná tisková konference ČSSD a KDU-ČSL

"V programové části se odvedlo kus práce," řekl dnes novinářům při příchodu na zasedání předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, jenž se vrátil ze Spojených států. V dohodě jsou ale podle něho „určité sporné body", které nejsou popsány tak, jak by si to někteří členové celostátní konference představovali. "O tom určitě budeme ještě jednat," dodal.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

 Europoslankyně Zuzana Roithová uvedla, že se bude debatovat o tom, jestli lidovci budou přímo ve vládě, nebo zda ji budou jen podporovat. Koaliční smlouvu označila za dobrý výsledek vyjednávání.

Debata o ministerstvech začne v pondělí

Z lidové strany znějí hlasy, že program a personální záležitosti nelze oddělovat. "Koaliční smlouva je důležitý dokument, ale v zásadě je to taková divadelní zkouška. Všechno ostatní začne až ve vládě, a tam musí být lidé, kteří to dokážou prosadit," řekl novinářům senátor Jiří Čunek. Bělobrádek ale uvedl, že nejdřív je třeba mít shodu na programu. "Do té doby řešit ministerstva a jejich obsazení nemá význam," podotkl.

Lidovci by měli mít podle prvotního návrhu ministerstvo kultury a zdravotnictví. Vedení KDU-ČSL trvá na třech postech, dává navíc přednost jiným oblastem. Bělobrádek před jednáním zopakoval, že nepamatuje jakoukoli koaliční stranu, která by neměla víc než dvě ministerstva a neměla silový či hospodářský resort. Debata stran vznikající koalice o resortech by měla začít v pondělí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

19:05 Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil svým proslovem formou videohovoru letošní setkání S…