Vedení ostravské ČSSD se bouří proti Zaorálkovi

22.06.2017 20:18

Ostravští sociální demokraté Adam Rykala a Jana Vajdíková, kteří byli vyškrtnuti z kandidátní listiny pro sněmovní volby a stojí v čele ostravské organizace, se dnes ohradili proti výrokům volebního lídra a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ministr ve středu ČTK řekl, že přeregistrace, kterou v ostravské organizace nařídilo vedení strany, byla nutná. Podle něj organizace nefungovala dobře a manipulovalo se v ní s členskou základnou. Oba sociální demokraté tvrzení o černých duších odmítli.

Vedení ostravské ČSSD se bouří proti Zaorálkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

"Důrazně odmítáme tvrzení o údajných černých duších, údajném čarování se členy a provádění neplech v ostravské organizaci. To, že se k přeregistraci nedostavili všichni členové, rozhodně neznamená, že by se jednalo o fiktivní členy či nepravosti. Naopak, od lidí víme, že se nedostavili proto, že nařízenou přeregistraci považují za nesmyslnou a nedůstojnou," uvedli ve společném prohlášení předsedkyně Okresního výkonného výboru Ostrava Vajdíková a místopředseda Rykala.

Tvrdí, že přeregistrací ubyli ČSSD v některých případech dlouholetí a zakládající starší členové, a to i známé osobnosti. "Rozhodně tedy nejde o černé duše. Budeme požadovat, aby ti, kteří mluví o nesrovnalostech, svá tvrzení, poškozující ostravskou organizaci, vysvětlili a doložili konkrétními údaji," uvedli v prohlášení.

Boj o ovládnutí ostravské organizace graduje od loňského listopadu, kdy sociální demokraté odvolali tehdejšího předsedu ostravské ČSSD Lumíra Palyzu. Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu vyhověla stížnosti krajského předsedy a bývalého hejtmana Miroslava Nováka, v níž kvůli porušení stanov zpochybnil právě listopadovou okresní konferenci, na které byl Palyza odvolán. Konference se musela opakovat v únoru, Palyza byl odvolán znovu a novou předsedkyní se stala právě Vajdíková. Krajský výkonný výbor v čele s Novákem pak navrhl přeregistraci a u vedení uspěl i s návrhem na vyškrtnutí Vajdíkové a poslance Rykaly z kandidátní listiny pro sněmovní volby.

Přeregistraci členů v rozhádané ostravské ČSSD schválilo vedení strany na základě zprávy stranické ústřední kontrolní komise a rovněž z podnětu tamního krajského výboru. Dříve měla organizace přes 800 členů, nyní se jich při přeregistraci údajně zapsalo okolo 650 a několik desítek jich má schválen náhradní termín. Oficiální údaje nejsou k dispozici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…