Veleba nekompromisně hájil Zemana: Do špinění prezidenta se zapojila i ČT. Tohle musí přestat

21.11.2014 21:24

Senátor Jan Veleba (SPO) v pátečním Hyde Parku České televize razantně hájil prezidenta Miloše Zemana. Proti všem médiím, proti České televizi zvláště i proti lidem, kteří se postavili prezidentu Zemanovi na Albertově. Těší se prý na Vánoce, protože to bude konečně doba, kdy snad útoky na prezidenta ustanou. Veleba požaduje, aby veřejnoprávní média informovala objektivně. Tuto misi je senátor odhodlán dotáhnout do konce.

Veleba nekompromisně hájil Zemana: Do špinění prezidenta se zapojila i ČT. Tohle musí přestat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jan Veleba

„Od druhého dne od inaugurace prezidenta Zemana se stalo to, že ti, kteří byli poraženi, svojí porážku neuznali. Den co den se konají útoky na Miloše Zemana, na kterých se bohužel podílela i veřejnoprávní televize,“ začal Veleba velmi zostra. Jak se to projevuje? ČT podle jeho názoru zastřela skutečnost, že na Klárově proběhla i akce na podporu prezidenta Zemana, kterých nebylo jen pár desítek, ale pět set lidí. Moderátor oponoval, že i ČTK spočítala počty Zemanových příznivců a dospěla k číslu šedesát.

Demonstrace proti Zemanovi připomínala organizované májové demonstrace

Veleba má za to, že být prezidentem v Česku je velmi těžké, protože média si píší, co chtějí, a vedou na prezidenta Zemana štvanici. Ta se projevila i na zdůrazňování prezidentových sprostých slov v Hovorech z Lán. Já bych taková slova nepoužil, ale možná se pan prezident pokoušel popsat stav české politiky,“ podotkl Veleba. Po tomto extempore si prý budou dávat větší pozor na ústa všichni politici, snad i včetně pánů Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska (oba TOP 09). „Ale já se taky těším na Vánoce a na Silvestra, protože vy už nebudete moc tady toto vysílat. To už se vysílá čtrnáct dní a copak je to v České republice to nejdůležitější?“ ptal se Veleba ve studiu.

Své řekl i k házení vajíček na prezidenta. To je věc, která se v civilizovaných zemích neděje. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, že má prezident omezenou pohyblivost. „Mně to trochu připomínalo první máj. To bylo všechno tak připravené a tak stejné, že je to až neuvěřitelné,“ podivoval se Veleba.

Odkazoval se i na nejrůznější diskuse na internetu, kde lidé vyjadřují prezidentovi podporu. O tom, že si ho lidé váží, svědčila i návštěva v Moravskoslezském kraji, kde ho vítala plná náměstí nadšených občanů. Jestliže současně CVVM uveřejnila průzkum, podle kterého hlavě státu věří jen 38 % dotázaných, tak je to prý hodně ovlivněno zprávami médií.

Zeman není démon

Prezidentovu návštěvu v Číně podle Veleby zastínila debata o státních vyznamenáních a o tom, jakým letadlem letěla hlava státu domů. Zásadní zprávou přitom podle senátora bylo, že se Zeman sešel s nejvyššími politiky země. Prezident zkrátka obnovuje tradiční vazby na východní trhy. To ale prý v žádném případě neznamená, že se lísá v přízeň nedemokratických režimů, jak naznačoval jeden z volajících diváků. Média si toho ale nevšímají, místo toho hrají mediální hry.

Tím se nechce říct, že by byl prezident Zeman bez chyb. Veleba se domnívá, že nic není černobílé, ale Zeman není démon, jakého z něj dělají. Je připraven věřit prezidentovi například to, že byl 17. listopadu 1989 na Národní třídě, ačkoli zaznívají i opačné názory. Senátor připomněl, že Zeman již v létě 1989 veřejně říkal, jak špatně je na tom socialistické hospodářství.

Pussy Riot

Ve studiu se rozvinul i spor o řvoucí a zfanatizovanou menšinu, která brojí proti prezidentovi. Ve studiu napřed zdůrazňoval, že nikdy takto o odpůrcích prezidenta nemluvil. Redaktor mu ale připomněl jeho rozhovor pro ParlamentníListy.cz.

Text najdete ZDE

Několik slov řekl i ke „kauze Pussy Riot“. Tato skupina podle senátora znesvětila posvátný prostor a tím vlastně celá debata končí. Kdyby se totéž dělo v katolických kostelech, odsoudili bychom to. Když se to děje v pravoslavných chrámech v Rusku, tak to část lidí označuje za revoltu proti Vladimiru Putinovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To neznám. Předseda Svobodných překvapil piráta citací z ústavy

20:19 To neznám. Předseda Svobodných překvapil piráta citací z ústavy

Zatímco Česká televize zve do svých krajských předvolebních debat stále stejných sedm stran, které j…