Velezrada a Vasil Biľak. Novinář se chytá za hlavu, co to STAN na prezidenta vymyslel

18.05.2018 8:45

Komentátor Lidových novin Zbyněk Petráček se v pátečním vydání pozastavil nad tím, že senátoři za STAN chystají ústavní žalobu na prezidenta Miloš Zemana z velezrady a to za jeho slova o výrobě Novičoku v Česku. Jsou totiž přesvědčení o tom, že prezident tím ohrozil bezpečnost českých občanů. „Tohle opravdu nemá parametry velezrady,“ nestačil se divit komentátor.

Velezrada a Vasil Biľak. Novinář se chytá za hlavu, co to STAN na prezidenta vymyslel
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Petráček uznává, že některá Zemanova slova a činy dávají ke kritice mnoho důvodů, přesto příliš nevidí smysl v tom vytahovat opět ústavní žalobu, jako to dělají senátoři STAN. Když se totiž řekne velezrada, lidé si podle Petráčka představí třeba pokusy o stíhání Vasila Biľaka. „A to za ‚zvací‘ dopis, který v létě 1968 mířil do Moskvy a podnítil invazi šesti tisíc sovětských tanků,“ připomněl s tím, že přesně tak vypadají parametry velezrady.

Ale když se přesuneme k Zemanovým prohlášením o Novičoku, rozhodně takové závažné parametry postrádají, ať už to mohlo zájmy České republiky poškodit jakkoli, míní komentátor. „Kdyby už náhodou Zeman z velezrady obžalován byl, jeho fanoušky by to možná ještě posílilo,“ řekl Petráček s tím, že zato Senát jako instituce by naopak v očích voličů spíše oslabil.

„Ne, tohle opravdu není velezrada, je to hlavně důsledek přímé volby hlavy státu, kterou přece většina chtěla,“ řekl na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…