Velká debata o uprchlících: EU je pomalá, Chovancova represe místo integrace, mafie, potápění nafukovacích člunů

13.12.2015 9:26 | Zprávy

REPORTÁŽ Na brněnské Fakultě sociálních studií debatovali v rámci Týdne lidských práv zástupci občanských organizací, akademické sféry a Evropského parlamentu o imigraci, dosavadním postupu Evropské unie a dalších perspektivách vývoje.

Velká debata o uprchlících: EU je pomalá, Chovancova represe místo integrace, mafie, potápění nafukovacích člunů
Foto: David Daniel
Popisek: Jan Pátek z Informační kanceláře Evropského parlamentu

V prvním tematickém okruhu se účastníci vyjadřovali k otázce, jak by se Evropská unie a Česká republika měly k současné migraci postavit. Cristian Popesu z organizace Sdružení občanů zabývajících se emigranty (SOZE) řekl, že migrace je problém celé Evropy, ale že nevidí problém přímo v migraci, ale v EU samotné. Demografická situace v Evropě je špatná a česká ani ostatní vlády unie nedělají nic pro podporu porodnosti. Mladí lidé podle něj napřed musí dostudovat, zajistit si bydlení a perspektivu v zaměstnání, rodiny pak zakládají po třicítce, kdy už mají problém mít děti. „Migrace bude pro Evropu čím dál větším problémem, pokud nejen vláda, ale lidé nezmění svůj postoj, pokud budou sobečtí a společnost roztříštěná, jako je tomu dosud. Pak nebude jiné řešení demografie než migrace,“ řekl Cristian Popescu.

Je potřeba sjednotit azylovou politiku EU

Situaci v celoevropských institucích přiblížil Jan Pátek z Informační kanceláře Evropského parlamentu a konstatoval, že zprávy o tom, že v případě imigrační krize jde o selhání Evropy a Evropské unie, jsou jen mediální zkratkou. „EU jsme my a dalších sedmadvacet států a to jsou instituce, které mají svěřené pravomoci. Evropská komise dlouhodobě volá po tom, aby byl přístup k azylu celoevropsky harmonizován, ale zatím to není koordinováno vůbec. Imigranti, ale i převaděči a pašeráci dobře vědí, ve kterých zemích je šance na přijetí větší nebo menší, a tam je pak směrován imigrační proud. V otázce udělování azylu se musí členské státy alespoň zčásti sjednotit, v minulosti ale bohužel neodevzdávaly z těchto pravomocí nic. To je příčina současného stavu,“ vysvětlil Jan Pátek. Zmínil příměr, podle nějž Evropa připomíná rozpálený kotel, který hrozí výbuchem, situace se ale nicméně zlepšuje. „Dnes už se podařilo ,kotel‘ zchladit a zdá se, že všichni chápou vážnost situace a začínají o uprchlících vážně přemýšlet,“ řekl Jan Pátek.

Zuzana Lenhartová z organizace Pomáháme lidem na útěku řekla, že Evropská unie by měla být v současnosti solidární, a to souvisí s kvótami. Je podle ní dlouhodobě neudržitelné, aby největší nápor imigrace nesly Řecko, Srbsko a Maďarsko, to dlouhodobě nemůže fungovat. Musí se proto vyvažovat otázka bezpečnosti a integrace. „Dosud jsme otázku solidarity neřešili a spíš to byla otázka represe. Proto přichází na řadu integrace, kterou nelze řešit tím, že se postaví ploty. Pokud jde o bezpečnost, nelze pouštět všechny, je třeba je registrovat a kontrolovat. I to pomůže integraci a tomu, jak se uprchlíci zařadí do společnosti, aby nevznikaly problémy, jako má Francie, která v minulosti integraci nezvládla,“ uvedla Zuzana Lenhartová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Souhlasím s Vámi, že nezaměstnanost roste

A že problém najít práci mají hlavně starší lidi, a že to vláda neřeší. Když budete u vlády vy, co uděláte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přínosné“ zdražení životů, soused vám to zaplatí. Hladík občanům: Na emisní povolenky se máte těšit

15:36 „Přínosné“ zdražení životů, soused vám to zaplatí. Hladík občanům: Na emisní povolenky se máte těšit

Z vládního postoje není jasné, zdali by čeští občané měli blížící se uvalení emisních povolenek víta…