Velká hra o miliony tun lithia. Do boje jde bojovník proti „ekonomickým zm*dům“. Babiš vydal zásadní pokyn

19.10.2018 16:56

O kauze lithium se rozepsal na serveru HlídacíPes.org Robert Břešťan. Přesně před rokem podepsal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček memorandum o spolupráci v oblasti těžby a zpracování tohoto kovu v Česku. Co se od té doby přihodilo?

Velká hra o miliony tun lithia. Do boje jde bojovník proti „ekonomickým zm*dům“. Babiš vydal zásadní pokyn
Foto: archiv red
Popisek: Podnikatel Pavel Krúpa

Před rokem se memorandum podepsalo v době, kdy se blížily parlamentní volby. Z lithia se tak stalo hlavní volební téma, kdy premiér Andrej Babiš uvedl, že ČSSD chce podpisem vytunelovat a okrást stát. Rok poté je Havlíček stále na ministerstvu, tentokrát v roli náměstka. A žádné trestní oznámení, jež Babiš avizoval, se nekonalo. Memorandum přitom letos v březnu vypověděl tehdejší ministr průmyslu Tomáš Hüner. 

Anketa

Který prezident podle vás udělal pro naši zemi nejvíce?

hlasovalo: 17764 lidí

A jak píše Břešťan, povolení k těžbě lithia má v Česku v současné době jedna těžební organizace, a to Cínovecká deponie. „V průběhu letošního roku získala ‚oprávnění stanovením dobývacího prostoru‘ i další organizace patřící pod RSJ Investments – Sanaka Industry,“ dodává Břešťan.

Původní text ZDE

Na povolení k těžbě lithia na Cínovci pak dlouho čekala společnost Geomet (European Metals Holdings), v níž koupila podíl investiční skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavla Krúpy. „Těžební firmu, do níž Krúpa kapitálově vstoupil, prezident Miloš Zeman vloni před volbami nazval ‚australskými zloději‘. Nyní hodlá Zeman Krúpu ocenit státním vyznamenáním za ‚boj proti ekonomickým zm*dům‘ (jak se v živém rozhlasovém vysílání vyjádřil sám prezident),“ uzavřel Břešťan.

Fotogalerie: - O 28. říjnu jinak

Historik a politolog Michal Pehr na výstavě "100 l...
V Podbořanech je aktuální výstava "100 let české s...
V Podbořanech je aktuální výstava "100 let české s...
V Podbořanech je aktuální výstava "100 let české s...
Historik Michal Pehr během přednášky o 28. říjnu, ...
Na přednášku Michala Pehra o 100 letech české stát...

V projektu těžby lithia u Cínovce by se měl podle premiéra Andreje Babiše začít aktivně angažovat státní podnik Diamo. Babiš to řekl začátkem října ČTK v reakci na pondělní informaci australské společnost European Metals Holdings (EMH), že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu.

Věc Babiš hodlá řešit s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou, kteří to podle něj mají v gesci. „Kontaktoval jsem pana Brabce s paní Novákovou a my si na to sedneme a konečně musíme donutit Diamo, aby začalo být aktivní, protože zatím s tím nic neudělali,“ řekl Babiš. Od Diama premiér očekává, že přijde s projektem, „kde si to skutečně převezme stát“.

Firma EHM sdělila, že dostala povolení k zahájení komplexního průzkumného takzvaného diamantového vrtání u 13 vrtů. Diamantové vrtání se používá v případě, že těžařské firmy chtějí prozkoumat obsah ložisek ve velmi tvrdých horninách.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

20:14 „Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

Václav Klaus mladší se dnes stal terčem verbálních útoků, když šel uctít památku padlých na Národní …