Velké dusno u Jílkové: Hrozivá slova slavného českého hokejisty Bukače a kauza Růžička

21.05.2015 23:02

V pořadu Máte slovo České televize se strhla ostrá slovní bitka mezi zástupci vládní koalice. Babišův poslanec Jiří Holeček (ANO) nenechal nit suchou na ministrovi školství Marcelu Chládkovi (ČSSD). Do studia přišel i pan Palaščák známý z údajné korupční kauzy Vladimíra Růžičky a řekl své. Nejostřejší slova však padla z úst někdejšího slavného hokejisty a trenéra Luďka Bukače. Politici si je za rámeček nedají. Mizí tu miliardy a vše podle zákona, udeřil.

Velké dusno u Jílkové: Hrozivá slova slavného českého hokejisty Bukače a kauza Růžička
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka Michaela Jílková

Mohou si dovolit platit sportování svých dětí jen ty nejbohatší rodiny? Nejen o tom ve čtvrtečním pořadu Máte slovo Moderátorky Michaely Jílkové diskutovali ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, bývalý československý hokejový reprezentant a trenér Luděk Bukač, poslanec Jiří Holeček (ANO), otec mladého hokejisty Miroslav Palaščák, známý z kauzy trenéra národní hokejové reprezentace, a šéftrenér Českého svazu ledního hokeje Slavomír Lener.

Děti nepatří státu, ale rodičům

Holeček hned na úvod konstatoval, že řada našich dnešních hráčů z národního týmu by se ještě před pár lety do národní reprezentace vůbec nedostala. Mladých sportovců je pořád méně. Lener oponoval, že se hokejový svaz snaží děti lákat k hokeji. „U spousty klubů u dětí od pěti do sedmi let můžete hrát úplně zdarma, my jim zaplatíme výstroj a podobně,“ podotkl Lener. Pan Palaščák se okamžitě ptal, proč se podporují jen ty nejmladší děti, ale starší ročníky musejí pořádně platit. „Hokej je drahý sport,“ reagoval Lener. Od Holečka, mimochodem syna slavného českého brankáře Jiřího Holečka, se dočkal tvrdé kritiky. Možná by prý stačilo nestavět velké stadiony a investovat peníze raději do dětí.

Bukač konstatoval, že je třeba rozvíjet sportování u dětí. Faktem však také je, že děti nepatří sportovním svazům, patří rodičům a především se sami rozhodují, co by chtěly dělat. „My máme školené trenéry, kteří mají metodické příručky, ale ty mohou odložit a vložit do toho srdce. Ukázat těm dětem vzor a přistupovat k nim tak, aby na své dětství jednou vzpomínaly tak, jako vzpomínáme my,“ shrnul svůj pohled Bukač. Kouč by měl také přestat křičet na děti, pokud na ně řve, nesmíme se divit, že děti nestojí o sport s trenéry.

Ministr Chládek k tomu dodal, že chce znovu probudit v dětech zájem o pohyb, o tělocvik. Ten kdysi býval velmi oblíbeným předmětem ve škole, dnes patří mezi tři nejméně oblíbené. Dříve přišel kluk ze školy a šel ven, kde hrál fotbal a v zimě hokej. Dnes má zážitky z hraní u počítače, posteskl si ministr.

Tahle diskuse je marná...

Holeček se do svého koaličního kolegy pustil pěkně zostra. Chládek prý sestavoval už dva rozpočty pro sport a moc se nevyznamenal. Chládek se okamžitě bránil, že nesestavoval dva rozpočty, ale jen jeden.

V tu chvíli se ozval Kejval, který tuto diskusi označil za marnou. Konstatoval, že sport je drahý všude. Více peněz by měly dávat i obce. Obce dnes dávají do sportu 11 miliard, ale před pár lety dávaly 13, dneska je ale pro starosty lepší vložit peníze do nového chodníku, protože ten voliči vidí, když jdou k volbám. Investice do dětí se projeví za dvacet třicet let,“ upozornil Kejval.

Kauza Vladimíra Růžičky

Následně se hosté věnovali údajné korupční kauze s Vladimírem Růžičkou. Pan Palaščák natočil video, ale původně nepočítal, že ho bude zveřejňovat, pak se mu ale zdály některé věci podivné. „Tak jsem si řekl, kdy jindy to zveřejnit než před mistrovstvím,“ uvedl. Pokud jde o mnohokrát probíraný sponzorský dar, Palaščák trval na tom, že oplátkou za dar měl jeho syn dostat šanci hrát. Jinak by musel jít do práce. Jeho syn měl prý talent, protože patřil mezi nejlepší hráče Slávie, a bylo by škoda, aby od tohoto sportu odešel.

V publiku se však ozval také generální manažer hokejového Litvínova Robert Kysela, který konstatoval, že syn pana Palaščáka neměl na hokej na nejvyšší úrovni, nikoli finančně, ale sportovně.

Pan Bukač konkrétně do této kauzy razantně vstoupil. „Tady nejde o ojedinělý případ. Tady vládne korupce, trenéři se nechovají férově, rodiče se nechovají férově. A výsledkem je, že ve dvaceti letech máme drzé nespokojené fracky, kteří jsou zklamaní z toho, že se jim nepodařilo dosáhnout toho, o čem v dětství snili,“ udeřil.

A zdaleka tím neskončil. Prý mluví se stovkami rodičů a ví, jak to je s hokejem v Česku. „To, co tady řekl generální manažer Litvínova, není pravda. Ta korupce tu je,“ prohlásil jasně. „A dokud my nezměníme uvažování, že sport jde ruku v ruce s výchovou, jako je to třeba ve Švýcarsku, nezmění se to,“ pokračoval.

Slavomír Lener ale poukázal na to, že mu dnes a denně chodí e-maily, ať se řeší korupce v hokeji, ale nikdo nedodá konkrétní případ, takže vlastně svaz nemá co řešit.

Trenér taky potřebuje peníze

Znovu se ozval poslanec Holeček. Trenér taky potřebuje nějakou odměnu, aby uživil svou rodinu, konstatoval. Placení trenérů podle Holečka leží na Chládkovi a on v tom nekoná. „Já nebudu reagovat na pana Holečka, asi vidíte, že to nemá smysl a je to pod mou úroveň,“ bleskově odvětil ministr. V tuto chvíli prý probíhá kontrola financování sportu. Do debaty ale znovu vstoupil Kejval. V poslední době sportovci čelí jedné kontrole za druhou, a to v situaci, kdy finanční podpora od státu klesá. „Politici by si měli uvědomit, že to nejsou peníze pro mě, ale pro děti,“ zaznělo od Kejvala.

Chládek k tomu poznamenal, že před jeho nástupem na ministerstvo se peníze rozdělovaly podle toho, kdo se komu líbil. „Ale to se děje i za vás,“ okřikl ho hned Holeček. Ministr kontroval, že poslanec ANO lže.

Lener v této souvislosti zmínil i letošní mistrovství světa v Praze a Ostravě. „Když to dobře dopadne, tak na tom mistrovství, které dopadlo skvěle, vyděláme asi 100 milionů korun a až osmdesát procent z toho půjde na podporu dětí,“ upozornil Lener. Jenže k tomu znovu pár slov dodal Bukač. „Sportovci přemýšlejí trochu jinak než politici. Já vám garantuji, že se při rozdělování peněz třetina nebo i dvě třetiny někam ztratí. Tady mizí miliardy a děje se to podle zákona,“ rozčiloval se slavný trenér.

Problém prý začal Sazkou

Host z publika k tomu dodal, že velký problém je už v tom, že se peníze rozdělují přes svazy a nejdou přímo jednotlivým klubům. V praxi to tedy vypadá tak, že se spor o rozdělování peněz vede především mezi sportovci.

„Já si myslím, že ten problém tu začal se Sazkou, je třeba se podívat, kam šly peníze ze Sazky,“ uzavřel své vystoupení Chládek. Podle jeho názoru je třeba opravit mnohé stadiony, aby měly děti kde sportovat. A v tu chvíli přišel další útok od Holečka, ministr se podle jeho názoru zajímá více o stadiony než o děti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skoro jsem umřel. Ale velký lockdown už ne.“ Překvapí vás, kdo tohle řekl

22:10 „Skoro jsem umřel. Ale velký lockdown už ne.“ Překvapí vás, kdo tohle řekl

Lídři Královéhradeckého kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se …