„Vypustili bombu.“ Těmito slovy okomentoval Die Welt plán Německa a Francie na obnovu ekonomik členských států EU. Bomba to prý byla už proto, že nikdo nečekal, že by se Německo a Francie shodly na plánu pomoci tak rychle. Bomba je to však ještě z jednoho důvodu. Bude-li plán schválen, tak půjde o dosud nevídané finanční transfery.
Plán počítá s tím, že si peníze na boj s koronavirovou krizí půjčí EU jako celek a každá země bude odpovídat za tu část dluhu, která odpovídá výši příspěvku státu do rozpočtu EU. Jestliže Německo v roce 2018 financovalo celých 20 procent rozpočtu EU, z předpokládaných 500 miliard eur, které by si EU půjčila, by Německo ručilo asi za pětinu, tedy za 100 miliard.
Dluh by neměly splácet členské státy, ale EU jako celek z rozpočtů poskládaných po roce 2028. Peníze EU však nejsou ničím jiným než penězi, které poskytují daňoví poplatníci členských zemí. Největšími plátci jsou Němci, takže dluh v konečném důsledku zaplatí členské státy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp