Velký přehled o nárůstu rasismu a fašismu v Evropě: V ČR byl jako nebezpečný označen...

02.05.2016 16:46

Britský server dreamdeferred.com, jehož tvůrci již třicet let usilují o boj proti nárůstu rasismu a fašismu ve Velké Británii a v celé Evropě, vytvořil přehled zemí, v nichž za poslední období monitoroval nebezpečný nárůst projevů extremismu. Na seznamu figuruje i Česká republika.

Velký přehled o nárůstu rasismu a fašismu v Evropě: V ČR byl jako nebezpečný označen...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Autoři projektu vybízejí i své čtenáře k tomu, aby zaslali nějaké reporty či analýzy zkoumající aktivity „fašistických a rasistických politických stran“ aktivních v Evropě. Doufají, že zveřejněné informace budou užitečné všem odpůrcům fašismu a rasismu napříč Evropou.

V sekci věnované České republice autoři udělují pozornost politické straně Úsvit – Národní koalice, která je definována jako „ultrapravicová, populistická a protiuprchlická politická strana, jež vystupuje rasisticky proti Romům a imigrantům“. „Přestože tato strana nemá fašistický původ, dostává se postupně na velmi nebezpečnou trajektorii,“ píše autor článku.

Upomínán je i fakt, že strana byla založena japonsko-českým podnikatelem Tomiem Okamurou jako „Úsvit přímé demokracie“, s platformou založenou na principech přímé demokracie a zavádění protikorupčních opatření. Autoři také uvádějí, že „přestože má Okamura česko-japonský původ, jde o rasistu, který navrhoval, aby byli Romové vyhnáni do Indie“.

Poslanci z Úsvitu se prý proti Okamurově rasismu otevřeně nestavějí. Po relativním úspěchu v posledních volbách jen prý lehce pozměnili program, když se vzdálili od plánu na prosazování modelu přímé demokracie a nahradili jej snahou vybudovat větší politickou stranu po vzoru Francouzské národní fronty.

Autoři studie se zaměřili i na protiimigrační plakáty, které používaly politické strany před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014. „Čeští extremisté si zcela evidentně před těmito volbami vypůjčili styl od dalších evropských pravicových stran, když česká Národní strana vytvářela plakáty s motivem černých ovcí mezi bílými, motivem, který již použila jak švýcarská Lidová strana, tak německá Národní strana,“ uvádí autor.

„Stejně jako ostatní evropské fašistické a rasistické politické strany i ty české budují sítě mezi obyčejnými nespokojenými lidmi a nacistickými a rasistickými skinheady a fotbalovými fanoušky,“ uvádí se na dreamdeferred.org.

  • Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ve 27 letech si hrát na Havla? Vážně?!“ Minář dostává další rány od novinářů. I z Člověka v tísni

17:31 „Ve 27 letech si hrát na Havla? Vážně?!“ Minář dostává další rány od novinářů. I z Člověka v tísni

Bývalý předseda spolku Milion chvilek odkryl karty a prozradil, že vzniká hnutí Lidé PRO, se kterým …