Velvyslanectví Německa oslaví 25 let od výjezdu uprchlíků z NDR na Západ

30.09.2014 9:37

Německá ambasáda v Praze si dnes připomene 25. výročí vycestování tisíců uprchlíků z komunistické NDR na Západ přes tehdejší západoněmecké velvyslanectví v Československu. Oslav události, která předznamenala konec totalitního režimu ve východním Německu a podle pamětníků mu i napomohla, se zúčastní tehdejší spolkový ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher nebo současný šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Přijet by mělo také asi 150 někdejších uprchlíků.

Velvyslanectví Německa oslaví 25 let od výjezdu uprchlíků z NDR na Západ
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý prezident Joachim Gauck
reklama

Právě 30. září 1989 přijela do Prahy delegace západoněmeckých vyjednávačů vedená Genscherem, který zhruba 4000 utečencům mačkajícím se v prostorách ambasády Spolkové republiky oznámil šťastnou novinu, že jejich cesta na Západ je volná. Genscherova nedokončená věta na balkoně Lobkovického paláce, přehlušená výbuchem radosti přítomných, se poté zařadila mezi výrazné milníky rozpadu komunistického systému v NDR.

První vlaky jely k nelibosti uprchlíků přes NDR

Ještě týž večer se zástupy nespokojených občanů NDR, kteří na velvyslanectví v Praze přicházeli od léta, vydaly takzvaným vlakem svobody směrem do bavorského Hofu. Na počátku října a listopadu je následovaly další vlaky s dalšími tisíci východních Němců, kteří do Prahy zamířili motivováni úspěšným vycestováním předchůdců. Zatímco první vlaky k nelibosti uprchlíků jely přes území NDR, poslední vlna utečenců už putovala přímo do západního Německa. Celkem se touto cestou na Západ dostalo okolo 15.000 občanů NDR.

Na oslavy přijde i Zaorálek

Tyto události budou dnes na velvyslanectví hodnotit historici a spolu s dobovými svědky na ně budou vedle Genschera a Steinmeiera vzpomínat také bývalý šéf kancléřského úřadu a jeden z vyjednávačů Rudolf Seiters nebo ministerský předseda sousední německé spolkové země Saska Stanislaw Tillich. Oslav se zúčastní rovněž český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka sbírá peníze proti Zemanovi. Bude soud. I vy můžete přispět

19:15 Šarapatka sbírá peníze proti Zemanovi. Bude soud. I vy můžete přispět

Radní České televize Zdeněk Šarapatka vytáhl do boje proti lžím prezidenta Miloše Zemana. Impulzem b…