Šokující informaci, že brutální zásah na Národní třídě skončil smrtí studenta, zveřejnila zahraniční média pozdě večer 18. listopadu. Zpráva se k nim dostala několika cestami. Tou nejčastěji zmiňovanou je zpráva redaktora Východoevropské informační agentury (VIA) Petra Uhla pro Svobodnou Evropu z večerních 22:15 hodin. Krátce předtím tuto informaci Uhl prý potvrdil dopisovateli agentury Reuters, který už ji měl z jiných zdrojů.
Dražská předpokládala, že zpráva se rychle rozšíří
„Předpokládala jsem, že se taková zpráva rychle rozšíří, studenti se vzbouří a že se to obrátí proti těm, kteří v té době byli u moci," vypověděla v květnu 1990 při výslechu na policii Drahomíra Dražská, původkyně celé kauzy. Jméno studenta prý zvolila náhodně a fakultu vybrala proto, že na její koleji měla vedlejší pracovní poměr. Demonstrace na Národní třídě se Dražská 17. listopadu zúčastnila a byla tam, jako řada dalších lidí, zbita pořádkovými složkami.
Informaci o „mrtvém" studentovi sdělila Dražská Miroslavě Litomiské, která ji doprovázela do nemocnice. Litomiská se s ní svěřila známým, včetně Petra Payna, který večer 18. listopadu s několika přáteli Dražskou vyslechl a pořídil zvukový záznam. Ten pak odnesli s bratrem Janem do bytu disidenta Petra Uhla a jeho manželky Anny Šabatové, kde padlo rozhodnutí zprávu zveřejnit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk