Veřejnost se skládá z volů a vládnou nám zloději? Politolog ostře vyvrací

14.02.2012 11:15

Při četbě novin či zpravodajských serverů může mít člověk pocit, že se Česká republika řítí do pekel. Ve prospěch podobného závěru hovoří i úvahy dvou spisovatelů, které nedávno zveřejnila MF Dnes. Spisovatelka Petra Hůlová a známý autor Michal Viewegh se shodují v tom, že Česko nečeká žádná světlá budoucnost, protože naše demokracie nestojí za moc a zemi ovládají zloději. Politolog Bohumil Doležal však s takovými názory zásadně nesouhlasí. S Českem to prý ještě není tak špatné.

Veřejnost se skládá z volů a vládnou nám zloději? Politolog ostře vyvrací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Deník MF Des začal před časem zveřejňovat texty spisovatelů a spisovatelek, v nichž se mistři pera vyjadřují ke stavu současné české společnosti. V tomto seriálu se objevily i texty spisovatelky Petry Hůlové a populárního autora Michala Viewegha. Oba vyjadřují znechucení nad stavem české společnosti, v kostce řečeno, republiku prý nečeká nic pěkného, protože je plná zlodějů. Politolog Bohumil Doležal však situaci nevidí zdaleka tak černě. Co ho k tomu vede, vysvětlil v komentáři, který vyšel v dnešním vydání MF Dnes.

Demokracie potřebuje čas

Hůlová tvrdí, že kamsi zmizela perspektiva světlé budoucnosti, ve kterou lidé věřili např. v časech krátce po Sametové revoluci. Dnes se budoucnost vůbec nejeví jako světlá. Je to zapříčiněno i tím, že Česku schází skutečná demokracie, ale také lidé, kteří by se o demokracii zasadili. Občané se změnili ve snadno ovladatelnou masu. Jistým posunem oproti roku 1989 je prý alespoň to, že se Česko přesunulo z dohledu Ruska pod patronát EU.  Doležal však toto hodnocení jednoznačně zpochybňuje.

„K tomu je třeba podotknout: představa, že veřejnost se skládá převážně z volů, vede nutně k podpoře autokratického vládnutí, které se příliš neosvědčilo. A pokud si někdo uchová i v dospělém věku pubertální přesvědčení o budoucnosti jako o dálnici ke štěstí, bude samozřejmě krutě zklamán. Proti autorčinu skoro programovému škarohlídství se pak ohradil v Lidových novinách Petr Zídek, poukázal mimo jiné na to, že srovnávat „Evropu“ s „Rusáky“ (zřejmě Evropskou unii se Sovětským svazem) je nesmyslné, Evropa jsme i my,“ upozorňuje Doležal.

Kritika se od novinářů očekává

Za zmínku ovšem stojí, že se Hůlové zastal např. spisovatel Michal Viewegh, podle něhož Česko trpí společenskou rakovinou s názvem korupce. Příklady, které uvádí, mluví o tom, kde a kdy kdo s kým cestoval a kde se kdo s kým sešel. Za příklad krádeže uvádí mimo jiné prezidentovo chilské pero, což je sice mimořádně směšná a trapná historka, ale žádný tunel. A samozřejmě generalizuje: kradou zbrojaři, exministři, právníci, starostové. Doležal si však v této souvislosti klade otázku, zda je to skutečně tak, že kradou všichni.

Tento pocit může mít své kořeny i v celé řadě negativních mediálních titulků. Při čtení novin či zpravodajských serverů může mít jedinec pocit, že se v Česku všechno řítí do pekel. Doležal ale upozorňuje na to, že úlohou novináře v demokratické společnosti je především to, aby poukazoval na nejrůznější problémy. Pozitivní žurnalistiku lze očekávat spíše v autokratických režimech.

„Česká republika se od svého vzniku zmítá ve vážných problémech. Základní otázka je: má být smyslem věcné kritiky případ od případu spravedlivé posouzení a hledání cesty k nápravě, která je ve svobodném prostředí možná, i když obtížná (proč by taky měla být snadná?). Anebo máme propadnout kocovině z toho, že „dálnice ke štěstí“ se nekoná, a propadat hysterii? Módní vlny „rozhořčení“ končí v lepším případě v písku, v horším masovým krveprolitím. Lidé si představovali něco nového, lepšího, nevědí přesně co, a taky proto jsou teď bezmezně zklamáni,“ míní autor.

Závěrem politolog poukazuje na to, že Viewegh ve svém textu zmiňuje i jméno magnáta Andreje Babiše a jeho iniciativu ANO 2011, kterou známý spisovatel hlasitě podpořil. Doležal si v této souvislosti klade otázku, zda není Vieweghův nářek nad zbědovaností české spoleečnosti poněkud účelový a zda nemá nahrávat do karet právě Babišovi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…