Věřili Američanům a Britům, na Francouze udělali dlouhý nos. Spláčou na výdělkem

26.03.2024 8:02 | Zprávy

„Deset let nebudeme mít ponorky, možná i víc,“ varuje bývalý australský premiér Malcolm Turnbull. Austrálie relativně nedávno zrušila spolupráci s Francií na stavbě a vývoji svých ponorek. Místo toho uzavřela spojenectví s USA a Velkou Británií. Jenže ouha, nové ponorky vyrobené ve spolupráci s nimi mají připlout až ve čtyřicátých letech. Co mezitím? Nápad byl pořídit americké ponorky. Jenže těch Američané nemají dost ani pro sebe. A když bude v Bílém domě Donald Trump, tak je skoro určitě nepustí.

Věřili Američanům a Britům, na Francouze udělali dlouhý nos. Spláčou na výdělkem
Foto: Repro X
Popisek: USS Carney sestřeluje rakety a drony zřejmě mířící na Izrael

AUKUS je trojstranný vojenský pakt pro oblast Indo-Pacifiku, vyhlášený 15. září 2021 Austrálií, Spojeným královstvím a Spojenými státy americkými. Pamětníci si mohou vzpomenout, že kvůli tomuto paktu došlo u protinožců k roztržce s Francií, od které měla Austrálie objednané ponorky. Nakonec došlo k dohodě, že australská vláda za zrušení kontraktu zaplatí 550 milionů eur, tedy skoro 14 miliard korun.

Spolupráce s Velkou Británií a Spojenými státy měla pro Austrálii znamenat pomoc se získáním osmi nových jaderných ponorek a také spolupráci ohledně technologií. Jak to zatím vypadá? Podle bývalého australského premiéra Malcolma Turnbulla neslavně. Expremiér podotýká, že dohoda s Francií by znamenala, že ve třicátých letech už by měli nové ponorky, které by nahradily staré ponorky třídy Collins, kterým v tu dobu končí životnost. Místo toho by Austrálie měla dostat nové, jaderné ponorky. Jenže ty dle Turnbulla nebudou k dispozici až do čtyřicátých let.

Turnbull připomíná, že většina velkých vojenských zakázek mívá zpoždění. A britská firma BAE u námořních projektů mívá nejen pravidelně zpoždění, ale také se většinou nevejde do rozpočtu, což je případ britských ponorek třídy Astute a australských fregat třídy Hunter.

Co tedy dělat ve třicátých letech? Řešení mělo být, že si Austrálie pořídí tři americké ponorky třídy Virginia, kdy první by měla dorazit v roce 2032 a další dvě v letech 2035 a 2037. Pokud by se nové jaderné ponorky zpozdily, tak by se pořídily ještě dvě. Mělo by se jednat jednak o použité kusy s životností ještě dvacet let a pak i nové stroje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

méně vražedných strojů a zbraní je jenom ku prospěchu planety a obyvatelstva., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepadr , 26.03.2024 8:27:29
howgh.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…