Veselé vysílání z věže. Moravec se posmíval Zemanovi a televizi Russia Today, Pirát si přisadil, že prezident asi splácí dluh za kampaň

06.05.2018 13:52

Moderátor Václav Moravec znovu usedl před kamery a pustil se do prezidenta Zemana. V Žižkovské věži otevřel téma „českého novičoku“. Pirát Mikuláš Ferjenčík v nedělních Otázkách Václava Moravce konstatoval, že prezident Zeman mate veřejnost. Možná tím také splácí dluh za volební kampaň. Místopředseda ČSSD Martin Netolický doplnil, že teď jsme díky prezidentu Zemanovi za šašky. Moravec poté konstatoval, že si Zeman v podstatě lže do kapsy. A tím ani zdaleka neskončil.

Veselé vysílání z věže. Moravec se posmíval Zemanovi a televizi Russia Today, Pirát si přisadil, že prezident asi splácí dluh za kampaň
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

První květnovou neděli pozval Václav Moravec do Žižkovské věže brněnského primátora Petra Vokřála, pardubického hejtmana Martina Netolického a poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka. Otázky Václava Moravce však moderátor neotevřel obligátní otázkou, kterou opakuje už půl roku, tedy kdy bude mít Česká republika vládu s důvěrou Sněmovny. Toto téma neopomněl, ale jako první otevřel téma „českého novičoku“, o kterém před kamerami mluvil prezident Miloš Zeman.

„Na tuto zprávu ruská média dlouho čekala a nakonec se dočkala. Fakta jsou však odlišná od interpretace ruské televizní stanice Russia Today,“ zahájil pořad Moravec.

Vokřál konstatoval, že z toho, co ví, prezident neřekl k tomuto tématu všechno a vybral si jen některé informace.

„Z toho, co jsem si mohl pročíst, se u nás novičok nevyráběl,“ konstatoval hned v úvodu Vokřál. A Moravec tuto úvodní tezi rozvinul. „Prezident použil slovo vyráběl, což nahrává ruské straně,“ uvedl Moravec s tím, že podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové se v Česku nepracovalo konkrétně s látkou, která byla použita k otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala.    

„Pan prezident velmi zmateným způsobem zveřejnil části informací ze zpráv tajných služeb na show na TV Barrandov. Pan prezident podle mě účelově mate veřejnost, když staví rovnítko mezi látkou použitou k otravě Sergeje Skripala a látkami, které se testovaly v České republice, což je nesmysl,“ přidal se Ferjenčík. Slovy prezidenta by se proto podle něj měla zabývat i Poslanecká sněmovna. „Alespoň bychom se dozvěděli, jestli prezident nevytváří nějaké hoaxy,“ doplnil Pirát.  

Podle Netolického je načase, aby se sešla Bezpečnostní rada státu, na kterou bude pozván i prezident Zeman, a vrcholní představitelé státu si celou věc vyříkali mezi sebou. „Já mám z toho dojem, že nahráváme ruské propagandě. Já mám pocit, že teď jsme všichni za šašky. Přitom ruské straně se ani nezavděčíme kvůli vyhoštění ruských diplomatů a mám pocit, že jsme se nezavděčili ani našim spojencům,“ doplnil do třetice Netolický.      

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.
  • poslanec

A Moravec téma rozvíjel dál. Podotkl, že svět ví o Zemanovi své už z doby, kdy býval premiérem České republiky. Na počátku tisíciletí hovořil o tom, že terorista Mohammad Atta, jenž se podílel na teroristickém útoku v New Yorku 11. září 2001, uvažoval také o provedení teroristického útoku v Praze – na budovu Rádia svobodná Evropa. Nic takového se však později nepotvrdilo.  

„Svět už má zkušenost s tím, jak volně Miloš Zeman nakládá s informacemi. Neměli bychom vůbec k informacím Miloše Zemana přistupovat tak, že si Miloš Zeman lže sám do vlastní kapsy?“ zeptal se Moravec.

„Pan prezident se každopádně chová jako neřízená střela. Já už jsem na sociální síti napsal, že to mohl udělat proto, aby pomohl premiérovi Andreji Babišovi. Velmi často, když má ANO nějaký PR průšvih, tak se objeví Miloš Zeman s nějakou aktuální kauzou... Další možnost je, že splácí dluh za volební kampaň,“ uvedl Ferjenčík.