Větší hrozba než terorismus? Sociálně vyloučení, varoval šéf ČSBS

28.10.2011 13:55

Sociálně vyloučení lidé představují větší nebezpečí pro republiku než terorismus, varoval při dnešním slavnostním shromáždění k výročí vzniku Československa předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička. Vodičkův projev u příležitosti státního svátku vyzněl podobně kontroverzně jako vystoupení jeho předchůdkyně ve funkci nedávno zesnulé Anděly Dvořákové. Vodička kritizoval sociální politiku státu a škrty a varoval před extremisty.

Větší hrozba než terorismus? Sociálně vyloučení, varoval šéf ČSBS

"Sociální politika je nastavena tak, že žene lidi do bídy," řekl Vodička. Podotkl, že Německo ve 30. letech minulého století za hospodářské krize omezovalo státní výdaje a výsledkem byl nástup nacistů k moci. Vodička v tomto ohledu varoval před "hnědnutím" společnosti. 

Sociální nepokoje ve Šluknovském výběžku podle něho není možné podceňovat, Vodička podotkl, že ghett, v nichž žijí sociálně vyloučení lidé, jsou v Česku asi čtyři stovky. "Nebude-li se problém důsledně řešit, může mít neblahé následky," zdůraznil Vodička. Utahovat si opasky podle něho nelze do nekonečna. Ukazuje se, že některými politiky vyzdvihovaná "neviditelná ruka trhu" nic neřeší, dodal. 

Projevy na shromáždění pronesli rovněž předsedové parlamentních komor Milan Štěch (ČSSD) a Miroslava Němcová (ODS). Šéf Senátu Štěch zdůraznil, že je důležité uplatňovat klady první republiky v současnosti a vyzval k tomu, aby se její dějiny více vyučovaly. Varoval ale před překrucováním historie krajně pravicovými politickými proudy. 

V duchu obhajoby národní a státní identity se nesl projev Němcové, podle níž se vlastenectví nesmí pokládat za nacionalismus. Úsilí o státní samostatnost bylo podle předsedkyně sněmovny správné, stejně tak má smysl připomínat si vznik republiky, i když existuje Evropská unie s vlastním prezidentem a vládou. 

Při slavnosti zazněl husitský chorál i slovenská a česká hymna. Mezi hosty byli například ministr Tomáš Chalupa (ODS), předseda ústavních soudců Pavel Rychetský, prezidentův kancléř Jiří Weigl a někteří poslanci. ¨

Čtěte dále:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: afk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Metropole fetu. Hřib tvrdí, že to je v pořádku? Ani omylem. Drsné drogové VIDEO z Prahy

6:25 Metropole fetu. Hřib tvrdí, že to je v pořádku? Ani omylem. Drsné drogové VIDEO z Prahy

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) míní, že v metropoli nejsou s drogami „žádné problémy“. Ve sku…