Většina Čechů si myslí, že cizinců je u nás příliš mnoho

23.04.2014 13:33

Tři čtvrtiny obyvatel České republiky zastávají názor, že cizinců u nás pracuje příliš mnoho a že nám berou práci. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM, která se v období od 11. do 20. března dotazovala reprezentativního vzorku 1070 respondentů. Naproti tomu od posledního průzkumu o něco vzrostl počet těch, podle nichž by bez přítomnosti cizinců v některých profesích byla situace na trhu práce neřešitelná.

Většina Čechů si myslí, že cizinců je u nás příliš mnoho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Z průzkumu vyplývá, že více než tři čtvrtiny občanů považují počet cizinců v ČR za příliš vysoký. Jen nepatrně méně, 73 % lidí si myslí, že cizinci berou našim lidem práci.  41 % občanů naproti tomu zastává názor, že v některých profesích by bez práce cizinců byla situace na trhu práce neřešitelná.

„Porovnáme-li výsledky letošního průzkumu s dřívějšími daty, vidíme poměrně ustálený vývoj u všech tří sledovaných názorů. Až do loňského dubna postupně mírně slábnul názor, že v některých profesích představují cizinci jediné řešení nedostatku pracovních sil. Letos se oproti minulému roku podíl lidí, kteří zastávají tento názor, zvýšil o 4 procentní body na úroveň roku 2012,“ uvedli autoři průzkumu.

Celý průzkum ZDE.

Všechny sociální skupiny jsou v otázce cizinců poměrně jednotné. U všech převládá názor, že cizinců je u nás příliš mnoho, i že berou našim lidem práci. „Lidé s nižším vzděláním vidí v cizincích spíše nežádoucí konkurenci v souboji o pracovní místa a častěji zastávají názor, že cizinců je u nás příliš mnoho, naopak lidé s vysokoškolským vzděláním vidí jejich roli trochu vyrovnaněji,“ upřesňují  autoři průzkumu s tím, že ostře se vymezují proti cizincům zejména nezaměstnaní, ale i důchodci.

O něco tolerantnější jsou k početnosti a zaměstnávání cizinců zaměstnanci, ještě více studenti a podnikatelé. Z různých skupin zaměstnanců se nejvíce cítí ohroženi vysokým počtem cizinců dělníci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…