Většina lidí chce nové strany ve sněmovně. Největší podporu má Babiš

22.09.2013 11:59

Dosud neparlamentní strany a hnutí by si nově přálo ve sněmovně 65 procent lidí. Opačný názor má čtvrtina občanů a zhruba deset procent neví. Vyplynulo to ze studie společnosti Herzmann ve spolupráci s agenturou ppm factum. Podle jejich zjištění má mezi novými stranami největší šanci dostat se do dolní parlamentní komory hnutí ANO.

Většina lidí chce nové strany ve sněmovně. Největší podporu má Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adrej Babiš bude kandidovat v Praze
reklama

Pro obměnu stranického složení sněmovny jsou zejména mladí do 29 let a lidé žijící v domácnostech s příjmem nad 30.000 Kč. Podporují ji ale i ti, kteří se spíše nechystají k volbám. "Vyplývá z toho, že vyšší volební účast by patrně některým dosud mimoparlamentním stranám pomohla k překonání pětiprocentní hranice, zatímco při nižší volební účasti by ve sněmovně mohly zůstat spíše stávající strany," uvedli autoři studie.

Pro svou studii vybrali z mimoparlamentních stran Suverenitu, Českou pirátskou stranu, hnutí ANO, Úsvit přímé demokracie, Liberálně ekologickou stranu a hnutí Změna. Suverenita ale nakonec bude v říjnových volbách kandidovat v rámci bloku Hlavu vzhůru a Liberálně ekologická strana do sněmovních voleb nepůjde.

Z testovaných subjektů má podle studie nejvyšší podporu ANO, které by mohlo oslovit 1,1 milionu lidí a téměř půl milionu voličů ho chce podle volebního modelu ppm factum volit. Suverenita by mohla oslovit zhruba půl milionu Čechů, stejně jako Úsvit přímé demokracie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…