Vezmu dvě rajčata a končím, řekl nám po nákupu „nájemník od Bakaly“. Inspekce ale už prý zakročí

18.03.2023 12:18 | Reportáž

„Pracovní skupina má nyní zjistit, zda je růst cen téměř všech základních potravin skutečně způsobený zvýšenými náklady, nebo zda jde o umělé navyšování v celém dodavatelském řetězci,“ informoval mluvčí Ministerstva zemědělství.

Vezmu dvě rajčata a končím, řekl nám po nákupu „nájemník od Bakaly“. Inspekce ale už prý zakročí
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Na horentní ceny potravin si mají nyní posvítit kontrolní orgány

Ceny potravin dosáhly v minulých dvou měsících tak závratných hodnot, že je český občan od roku 1989 ještě nepamatuje. Vláda se i přesto zatím neodhodlala ke snížení DPH jako někteří naši zahraniční sousedé, a tak stále plynou do státní pokladny ohromné sumy ze spotřební daně. Kam ale ty směřují, když státní dluh pořád roste, je opravdu velkou záhadou.

Na rekordní inflaci, se kterou jsme ještě před pár týdny patřili k třem „premiantům“ v celé EU, samozřejmě doplácejí nejvíce rodiny s více dětmi, samoživitelé či senioři. Posledně jmenovaná skupina obyvatel si bude muset ještě více utáhnout opasek, protože snížení zákonné valorizace penzí, jež je dle mnoha právnických specialistů na hraně zákona, schválila už Poslanecká sněmovna i pravicový Senát, a podepsal to nový prezident republiky. Prezident Petr Pavel přitom vyjádřil výhradu, že by se měli uskrovnit společně s národem i samotní politici, kteří si však počátkem roku ještě nechali své platy paradoxně navýšit.

Jak si ParlamentniListy.cz ověřovaly napříč republikou, současná horentní inflace působí běžným lidem nemalé problémy a „světlo na konci tunelu“ zatím není nikde vidět.

„ I když zrovna neberu malé peníze, tak se musím i já při nákupech, a to zvlášť pak zeleniny a ovoce, dost uskrovňovat. Připadám si někdy jak za Husákova režimu, kdy rajčata v zimě a na jaře stála šílené peníze v porovnání k tehdejším platům. Teď je to stejné, koupím si tak dvě, tři papriky nebo rajčata a končím. Protože žijeme s manželkou v nájmu, v bývalých Bakalových bytech, tak si moc vyskakovat nemůžeme, když chceme alespoň občas něco dát i našim vnukům,“ posteskl si 59letý železničář Mirek z Ostravy-Poruby.

Že není ani seniorům v současné době moc do smíchu, potvrdil také téměř 80letý Zdeněk z Českých Budějovic, jenž je členem městského sdružení Svazu seniorů ČR. „Vláda by mohla snížit ceny potravin, ať se nám důchodcům lépe žije a můžeme si občas dopřát i nějakou tu zábavu nebo si vyjet na výlet či do lázní. Teď je všechno pro nás moc drahé,“ poznamenal senior z jižních Čech.

Za vysoké ceny házejí vinu jeden na druhého subjekty v českém „potravinovém řetězci“

Kdo profituje – kromě státu – na vysokých cenách potravin v českých prodejnách, to je zatím dost nesnadné zjistit. Jak zemědělci, tak i zpracovatelé produktů či obchodní řetězce házejí vinu jeden na druhého. Například dle analýzy serveru Seznam.cz vepřové maso a mléko prý nejvíce zdražili zemědělci, sýr eidam mlékárny, a obchodníci si výrazně přirazili na  cenách másla, cukru a rohlíků. Z nedávného vyjádření ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) v různých médiích pak vyplývá, že na horentní inflaci v oblasti potravin se dle jeho slov podílejí všechny jmenované skupiny. Z tohoto důvodu nechal ministr ustavit mezirezortní skupinu, která má viníky velké drahoty odhalit.

„Ministr zemědělství kvůli nárůstu cen cukru podal oficiální podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby prověřil a zjistil, proč ho obchodníci výrazně zdražili. Vyzval také spotřebitele, aby na Ministerstvo zemědělství zasílali jakékoliv podněty na nekalé, nemorální nebo jinak závadné chování obchodních řetězců, výrobců potravin či zemědělců, které se týká výroby a prodeje potravin. Pokud jde o ceny potravin, kontroly provádí ÚOHS. Pracovní skupina k cenám potravin má zjistit, zda je růst cen téměř všech základních potravin skutečně způsoben zvýšenými náklady, nebo zda jde o umělé navyšování někde v celém dodavatelském řetězci. Má také za úkol prověřit, zda všechny dozorové orgány naplno využívají svých zákonných pravomocí, aby tvrdě postihovaly jednání poškozující spotřebitele. Nezáleží na tom, zda se pochybení zjistí u zemědělců, potravinářů nebo obchodníků. První schůzka pracovní skupiny se bude konat 21. března,“ sdělil Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství.

Zaměstnanci ÚOHS začali vysoké ceny potravin konečně prověřovat

Jak si s tímto problémem snaží poradit české kontrolní orgány, zda skutečně horentní ceny prošetřují dle vyjádření ministra Nekuly, nyní zjišťovali redaktoři ParlamentníchListů.cz. Obrátili se proto na vedení České obchodní inspekce (ČOI) i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Už z první jmenované instituce nám ale došla poněkud překvapivá odpověď. I přes prohlášení ministra zemědělství, že chce do kontroly vysokých cen cukru zapojit i Českou obchodní inspekci, to vyjádření jejího mluvčího víceméně rozporovalo.

„Ptáte-li se na ‚předražení potravin‘, tak podobné kontroly neprovádíme. Česká obchodní inspekce může u potravin pouze zkoumat, zda spotřebitel je řádně seznámen s cenou, a zda taková cena je i správně účtovaná. Podle nové legislativy (účinné od 6. ledna) u slev také sledujeme, jestli sleva vychází z nejnižší ceny u daného prodejce za posledních 30 dní, pokud se nevztahuje na konkrétní zboží zákonná výjimka,“ sdělil tiskový mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Na rozdíl od ČOI se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže do prověřování cen a různých obchodních praktik u všech účastníků českého „potravinového řetězce“ již pustil.

„Šetření prováděné Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže je zaměřeno na to, abychom zmapovali celý vertikální řetězec od prvovýroby až po maloobchod a zjistili, jak je u několika konkrétních komodit trh koncentrovaný, jaký je v této oblasti stav soutěže. Úřad si doposud vyžádal data od přibližně 200 subjektů, která nyní shromažďuje a bude na jejich základě analyzovat, co může být příčinou vývoje na trhu, zda skutečně nekalé nebo protisoutěžní praktiky, či jde o nepřiměřené marže, nebo jestli mohly sehrát roli nějaké jiné vnější vlivy, například regulatorní opatření a podobně,“ informoval tiskový mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Jestli se opravdu podaří některého viníka usvědčit, že předražuje základní potraviny – anebo zda to dopadne jako ve známém satirickém televizním seriálu „Ano, pane ministře“, tedy bez jakéhokoliv reálného výsledku – se dozvíme už za několik týdnů.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…