Více než polovina Čechů je nešťastná. Ženy více než muži

07.05.2012 20:49

Více než polovina Čechů je nešťastná. Prototypem nespokojenosti je pak starší vdaná žena z maloměsta a s nízkým příjmem. Téměř polovina lidí je navíc nešťastná v manželství. Ideálem štěstí je vyučený mladý muž z města, který má rodinu.

Více než polovina Čechů je nešťastná. Ženy více než muži
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Poslankyně v Poslanecké sněmovně
reklama

Vyplývá to z průzkumu agentury TNS AISA, ve kterém vyzpovídala téměř 1000 respondentů. Podle výsledků průzkumu se pouze 19 procent respondentů označilo za "velmi šťastné" a 26 procent za "spíše šťastné". Za "spíše nešťastné" se naopak považuje 31 procent lidí a za "nešťastné" 24 procent. Hlavním atributem, který Čechy učiní šťastnými, je pak fakt, že budou sami sebou.

Čím starší, tím nešťastnější

Typickým velmi šťastným Čechem je muž z města ve věku mezi 26 a 45 lety, který je vyučený, ženatý a má dvě děti. Čistý měsíční příjem v jeho domácnosti pak činí 10 až 15 000 korun.Hlavním zástupcem nešťastného člověka je naopak vyučená vdaná žena ve věku 46-65 let, s měsíčním příjmem od 10 do 15 000 korun na domácnost. Má pouze jedno dítě a pochází z moravského města maximálně se 100 000 obyvateli.

I pohlaví hraje v míře štěstí roli. "Muži jsou v Česku spokojenější než ženy. Velmi šťastní, nebo celkem šťastní se cítí být skoro polovina - 49 procent respondentů. Naopak šťastné jsou jen 4 Češky z deseti," uvádí autoři průzkumu. S věkem pocit štěstí ubývá. Ve věku do 25 let se cítí plná polovina Čechů šťastně. Tendence štěstí pak s věkem klesá a generace 46 let a více se už vykazuje jen 4 šťastnými lidmi z deseti.

Důležitou roli hraje podle autorů průzkumu i vzdělání. Z Čechů, kteří mají jen základní vzdělání, je šťastná zhruba třetina. Šťastní jsou i čtyři z deseti vyučených bez maturitní zkoušky. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Intelektuál ze Západu vyrazil v Budapešti na fotbal. Všechny předsudky z kaváren se rozpadly

17:17 Intelektuál ze Západu vyrazil v Budapešti na fotbal. Všechny předsudky z kaváren se rozpadly

Maďarsko-kanadský profesor sociologie Frank Furedi popsal svůj zážitek s maďarskými fanoušky fotbalu…