Vicenová, Paroubek a Niedermayer se v ČT shodli na pozitivech fiskálního paktu

14.05.2014 22:59

Volby do Evropského parlamentu se kvapem blíží a ve středečních Událostech, komentářích České televize se setkali představitelé dalších politických stran kandidujících v eurovolbách. Ve studiu proti sobě zasedli Jiří Paroubek (NS-LEV 21), Milena Vicenová (Liberálně ekologická strana) a Luděk Niedermayer (TOP 09 a STAN). Debatovali o fiskálním paktu, Ukrajině i evropských dotacích.

Vicenová, Paroubek a Niedermayer se v ČT shodli na pozitivech fiskálního paktu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Nejprve se věnovali problematice fiskálního paktu. Všichni tři lídři se shodli na tom, že je správné fiskální pakt přijmout, aby byla EU stabilnější. Je to cesta, jak zavést švédské pořádky do našich financí, podotkl Paroubek. Stejně tak Niedermayer poznamenal, že pakt bude znamenat stabilnější prostředí v EU. Lídryně LES připomněla, že chce Česko přijmout euro a v této perspektivě je přijetí paktu výhodné. Paroubek ale varoval, že nelze pokračovat v „bláznivé škrtací politice minulé vlády“, pročež považuje za správné, že vláda volá po přijetí paktu s výhradami.

Fiskální pakt ale není jedinou důležitou otázkou pro EU. Podle Vicenové je třeba dbát i na obranyschopnost EU, už jen s ohledem na situaci na Ukrajině. Paroubek zase připomněl, že už jako premiér se dovedl prát za občany a dokázal vyjednat vysoké dotace pro Česko. Podle jeho názoru je také třeba přesvědčit české občany o výhodách přijetí eura a vzniku budoucí evropské federace. Vicenová také volala po posílení evropské identity.

Niedermayer doplnil myšlenku TOP 09 na určité omezení dotací pro podnikatele, protože vytváří nerovnosti na trhu. Ohledně federace byl lídr TOP 09 poněkud opatrnější. Unie by měla nechat spíše upevnit stávající model EU. Za důležitý považuje jednotný postoj EU k ukrajinské krizi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

8:25 Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Řešit zcela nestandardní situaci moderátorky České televize Světlany Witowské by ury…