Vídeň: Kurzova vláda hotova, ale strhlo se peklo. Máme VIDEO

18.12.2017 12:45

Rakouská vláda hned ve svůj první „úřední den“ poznala, že to nebude mít v tomto volebním období jednoduché. Ve Vídni se dnes koná hned devět demonstrací, jejichž účastníci spílají Kurzovi a spol. do fašistů a populistů.

Vídeň: Kurzova vláda hotova, ale strhlo se peklo. Máme VIDEO
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz
reklama

Šéf lidovců Sebastian Kurz i vůdce Svobodných Strache v rozhovoru pro deník Kronen Zeitung avizovali, že odpor očekávají a jsou na něj připraveni. Vzhledem k počtu demonstrantů se však mohou v klidu věnovat vládnutí. Ačkoli socialisté a neziskové nevládní organizace proti koaliční vládě vyzývají k odporu již několik týdnů, příliš velkou odezvu nenašly. V dnešních dopoledních hodinách se mělo podle odhadů sejít jen asi 2000 demonstrantů.

Jak uvádí Kronen Zeitung, úřady se připravovaly na mnohem masivnější protesty. V ulicích hlavního města Rakouska se aktuálně pohybuje až 1500 policistů, jejichž jediným úkolem je udržet ve Vídni klid a pořádek. Přesto již došlo před budovou parlamentu k prvním nepokojům a doprava v centru města a v jeho bezprostředním okoli kolabuje. Vše začalo již v osm hodin ráno před vídeňskou univerzitou, kde se sešlo asi 500 demonstrantů.

Celý text v němčině najdete ZDE.

Tuto první z devíti dnešních demonstraci naplánovala organizace „Offensive gegen Rechts“. O více než hodinu později se přítomní vydali směrem k Heldenplatz, kam je doprovázelo několik desítek policistů. „Účastníci shromáždění křičeli, že nechtějí ‚nacistická prasata‘ a nad hlavami nesli transparenty s nápisy jako ‚Nacisté ven‘, ‚Smrt fašismu‘ a ‚Máme krátkou paměť ‘,“ uvádí reportéři deníku Kronen Zeitung.

 

Na Karlsplatz se setkali členové „Radikální levice“ a Antify, kterých bylo rovněž přibližně pět stovek. Mnozí z nich byli podle reportérů nejčtenějšího deníku v zemi maskovaní, aby nemohli být policií identifikováni při páchání případných násilností. K těm, mimochodem, při demonstracích pořádaných Antifou dochází v západoevropských zemích pravidelně. Nejčastěji v Německu, kde údajní zastánci demokracie útočí na členy a příznivce AfD.

A k nepokojům došlo na demonstrací Antify také dnes ve Vídni. Maskovaní demonstranti házeli poblíž budovy parlamentu vajíčka a rajčata, zapalovali ohně a házeli petardy. Do situace se poté vložila zvláštní jednotka WEGA, která proti demonstrantům namířila vodní děla. Policie následně vyklidila prostor před parlamentem. Závěrečná demonstrace se má dle informací deníku Kronen Zeitung uskutečnt na zmiňovaném Heldenplatz.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé

7:02 „Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé

Generál ve výslužbě Petr Pavel se v pondělním Interview ČT24 vyjádřil k pandemii koronaviru. Přišel …