Vídeň po terorismu obdivuje dva hrdiny z Turecka. A prezident říkal, že nikdy nesmíme podlehnout nenávisti

03.11.2020 18:49

Rakousko má po pondělním teroristickém útoku mladého islamisty své nové hrdiny. Jsou jimi dva občané tureckého původu, vyznavači bojových sportů Mikail Özen a Recep Gültekin. Ti pomáhali, když nikdo jiný nebyl na blízku. Podle politiků šlo o útok z nenávisti. Rakouský prezident prohlásil, že se země nikdy nenechá nenávistí zlomit.

Vídeň po terorismu obdivuje dva hrdiny z Turecka. A prezident říkal, že nikdy nesmíme podlehnout nenávisti
Foto: Screen: Youtube
Popisek: Policejní zásah proti útočníkům ve Vídni.
reklama

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21476 lidí

V noci z pondělí na úterý začal v Rakousku lockdown, kterým se tamní úřady snaží krotit nárůst nakažených. Dva mladí muži, které do té doby znali jen skuteční znalci rakouské MMA scény, proto podobně jako mnoho dalších obyvatel Vídně vyrazili do centra města.

Tam uslyšeli výstřely. „Na zemi leželi lidé, někteří z nich krváceli. Podívali jsme se na sebe. Věděli jsme, co dělat. Neexistovala jiná volba, než tam jít pomáhat,“ popisuje listu Kurier Mikail Özen. Postřelen byl i jeho kamarád. „Recep udělal intuitivně kotrmelec, a to ho zachránilo. Jenom ho to lízlo,“ popisuje dramatické scény mladík s tureckými kořeny. S postřeleným kamarádem spěchal na nejbližší policejní stanici, kde policistům vylíčili situaci.

Pak prý chtěli odjet domů, ale něco se stalo: „Uviděli jsme starší dámu, která nic netušíc vkráčela doprostřed akce,“ říká Özen s tím, že ženu s kamarádem rychle odvedl do bezpečí. Pak se znova ozvaly výstřely. „Sehnuli jsme se a uviděli jsme policistu ležícího na zemi. Krvácel. Mohl vykrvácet,“ říká Özen. Zraněného policistu popadli a odnesli ho k nejbližší sanitce.

Na adresu obou mladíků nyní na internetu prší jedna pochvala za druhou. Tuto popularitu se nyní snaží využít tak, aby zdůraznili, že muslimové v Rakousku teror odsuzují. „Rakousko milujeme, stojíme za Rakouskem. Rakousko je náš domov... skutečným muslimům se teror hnusí,“ prohlašuje hrdina.

Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze šlo o útok z nenávisti. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen v projevu k národu řekl: „Máme za sebou temnou a strašlivou noc,“ a dodal: „Naše slzy patří těm, co přišli o své milované,“ Van der Bellen pak také ocenil práci bezpečnostních složek a záchranářů. Rakušanům prezident přislíbil, že země se nenávistí nenechá zlomit a bude své hodnoty bránit. „Nenávist nemůže být nikdy natolik silná jako naše společnost. Ať žije svoboda, ať žije Rakouská republika, ať žije naše společná a svobodná Evropa,“ dodal.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …