Vietnamský a český prezident se sejdou v Praze, budou i na obchodním fóru

10.05.2015 19:47

Vietnamský prezident Truong Tan Sang přijíždí na návštěvu Česka. V pondělí dopoledne se sejde s českým prezidentem Milošem Zemanem, odpoledne by se oba měli v Praze na Žofíně zúčastnit vietnamsko-českého obchodního fóra. Večer bude státní večeře na Pražském hradě. ČTK o tom dnes informoval mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček. Truong Tan Sang s delegací bude v ČR do středy.

Vietnamský a český prezident se sejdou v Praze, budou i na obchodním fóru
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman navštívil Brandýs nad Labem
reklama

Vietnamsko-české obchodní fórum má jednat o perspektivách vzájemné ekonomické spolupráce obou zemí a investičních a obchodních příležitostech ve Vietnamu. Mezi hosty jsou podle pozvánky na internetových stránkách Svazu průmyslu a dopravy například i vicepremiér vietnamské vlády a ministr zahraničních věcí Pham Binh Minh, zástupci českého ministerstva průmyslu a CzechInvestu a předseda Vietnamské investiční banky.

Série společných akcí

Na tom, že ČR a devadesátimilionová Vietnamská socialistická republika chtějí rozvíjet vztahy a obchod, se loni v červenci shodli i ministři zahraničních věcí obou zemí Lubomír Zaorálek a Pham Binh Minh. V Praze tehdy podepsali memorandum o porozumění mezi ministerstvy a diskutovali o způsobech, jak snížit rostoucí deficit v obchodu mezi Českou republikou a touto východoasijskou zemí, kdy se schodek vyvíjí v neprospěch Česka.

"Jen za první čtvrtletí roku 2014 se tento deficit zvýšil na 108 milionů amerických dolarů (2,6 miliardy Kč). Bavili jsme proto o tom, jak to změnit," uvedl tehdy český ministr. Minh řekl, že by k tomu měla přispět spolupráce ministerstev průmyslu obou zemí, vytváření podmínek pro setkávání podnikatelů z ČR a Vietnamu a pořádání akcí, kde budou moci čeští a vietnamští obchodníci představovat své zboží.

S vietnamským kolegou se loni Zaorálek dohodl na tom, že obě strany na letošek připraví sérii kulturních a společenských akcí k 65. výročí navázání diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Vietnamem. Jejich "zlatým hřebem" by podle Zaorálka měla být právě návštěva vietnamského prezidenta Truong Tan Sanga v Praze.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Lidé z Vietnamu tvoří třetí největší skupinu cizinců v Česku. Předloni jich v Česku legálně pobývalo 57.200, z toho 41.500 trvale. Podle zjištění sociologů téměř dvě třetiny Vietnamců nad 15 let žijí v Česku déle než šest roků. České občanství získávají ročně desítky Vietnamců a Vietnamek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…