Viktor Orbán včera přišel o významného přítele

13. 9. 2018 16:30

Zahájení disciplinárního řízení proti Maďarsku budí emoce a politici z celé Evropy se postupně šikují do tábora příznivců či odpůrců spuštění článku 7. Do první skupiny se překvapivě přidal rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Viktor Orbán včera přišel o významného přítele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova rakouského parlamentu

Přímo v Evropském parlamentu promluvil ve prospěch přítomného Viktora Orbána Nigel Farage, který v souvislosti s výsledkem hlasování europoslanců hovořil o „vylepšené Brežněvovské doktríně“. Na stranu maďarského premiéra se však překvapivě nepřidal rakouský kanclíř Sebastian Kurz, který přitom se svým maďarským protějškem udržuje přátelské vztahy a zejména v oblasti migrace si společně notují.

Ostatně minulý týden byl Kurz v rámci rozhovoru s německým magazínem Spiegel „obviňován“ z toho, že až příliš straní představitelům Visegrádské čtyřky, kde hraje Maďarsko hlavní roli. Rakouský kancléř přitom nikdy netajil, že se v oblasti migrační politiky v mnohém inspiroval právě v sousedním Maďarsku. Ale ani poměrně blízké vztahy mezi oběma politiky nezabránily Kurzovi v tom, aby se přidal na stranu těch, kteří chtějí Maďarsko trestat.

Naopak za Viktora Orbána se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz jasně postavil český premiér Andrej Babiš (ANO).

Anketa

Chcete, aby Česko dočasně přijalo 50 dětí ze Sýrie, jak navrhuje europoslankyně Šojdrová?

5%
95%
hlasovalo: 14116 lidí
Disciplinární řízení bylo zahájeno také na základě zprávy, kterou z pověření Evropského parlamentu letos v dubnu představila europoslankyně za nizozemskou ekosocialistickou stranu GroenLinks Judith Sargentiniová, která mimochodem vznikla před třiceti lety spojením s komunistickou stranou. Jak redakce serveru ParlamentníListy.cz informovala, právě v dubnu krajně levicová europoslankyně obvinila Maďarsko z korupčního jednání, potlačování práv menšin atd.

Přestože Kurz vytvořil vládu se Svobodnými a vládní program stojí v přímém rozporu s levicovou agendou, rakouský kancléř bezprostředně po hlasování prohlásil, že zahájení řízení podporuje. „Když jde o porušování pravidel právního státu a jeho základních pilířů, musí jít veškeré kompromisy stranou,“ cituje kancléře rakouský server Nachrichten s tím, že postoj vicepremiéra Heinze-Christiana Stracheho je odlišný.

Předseda Svobodných prostřednictvím svého facebooku vyzval Orbánovu stranu Fidesz, aby vystoupila z Evropské lidové strany, jejíž mnoho členů včera hlasovalo proti Maďarsku, a vytvořila v rámci Evropského parlamentu novou koalici se Svobodnými. Stracheho kolega Harald Vilimsky potom pozvánku doplnil ještě o polské Právo a spravedlnost. Rozdílný pohled na hlasování o Maďarsku mohou v každém případě způsobit v rakouské vládní koalici napětí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

22:02 Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

Nový týden přinesl i nový díl pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Jeho moderátor Jaromír Sou…