Víme, kdy Zeman podepíše milost pro Jiřího Kajínka

18. 5. 2017 17:30

Jiřímu Kajínkovi zbývají poslední desítky hodin za mřížemi. Prezident Miloš Zeman podle informací ParlamentníchListů.cz podepíše milost v sobotu. Dokument bude ihned po podpisu doručen na Ministerstvo spravedlnosti, odtud příslušnému soudu, který následně vyrozumí věznici, kde odsouzený „sedí“.

Víme, kdy Zeman podepíše milost pro Jiřího Kajínka
Foto: Archiv KPR
Popisek: Ivana Zemanová s Jiřím Kajínkem
reklama

Doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek, kterému se prezident republiky rozhodl pro trvající pochybnosti v celém případu udělit milost, může začít balit.

Miloš Zeman před týdnem avizoval, že dokument o milosti má připravený a podepíše ho po svém návratu z Číny. Odtud se hlava státu vrátila v noci na dnešek, ale zatím k podpisu nedošlo.

Některá média proto začala spekulovat, kdy se Kajínek dostane ven, když se Zeman z Číny vrátil, ale nic zatím nepodepsal. Věc je podle informací PL prostá. Prezident si nic nerozmyslel, pouze nyní nemá dokument fyzicky u sebe.

Ihned po příletu na vojenské letiště v Praze-Kbelích odjel po extrémně náročné pracovní cestě odpočívat na oblíbený lánský zámek. Text milosti má však na Hradě.

Podle informací redakce nemůže dokument o milosti, byť zatím bez prezidentova podpisu, dostat do ruky kdekdo. Nebylo tedy možné, aby ho teoreticky prezidentův řidič v obálce ještě během Zemanova pobytu v Číně odvezl do Lán a tam položil na stůl v pracovně.

Vše vyžaduje formální zacházení, což v daném případě může vypadat tak, že dokument osobně hlavě státu do Lán doručí kancléř Vratislav Mynář. Dle našich zjištění se to nejpravděpodněji odehraje během soboty.

V tento den se totiž v Lánech má scházet prezidentův expertní tým, jehož je kancléř Mynář členem. S sebou v kufříku přiveze i milost pro Kajínka, které schází už jen prezidentský podpis.

Takřka okamžitě po podpisu, jak už média informovala, zamíří originál milosti na Ministerstvo spravedlnosti, odtud na okresní soud v Jablonci nad Nisou a šéf daného soudu bude o milosti informovat vězně.

Pak už bude moci Jiří Kajínek opustit po 23 letech brány vězení a pravděpodobně vystoupit před televizními kamerami, kterých bude před věznicí požehnaně. Štáb České televize před vězeňskou branou v Rýnovicích údajně „hlídkuje“ již od brzkého čtvrtečního rána, byť zatím zbytečně.

Přestože k podpisu milosti dojde o víkendu, nemělo by to pro Kajínka znamenat komplikaci ve smyslu, že by v sobotu na Ministerstvu spravedlnosti neměl kdo milost převzít a on se dostal ven až v pondělí. Podle tiskové mluvčí resortu Terezy Schejbalové by víkendový den teoreticky neměl ničemu bránit a k převzetí milosti by mělo dojít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…