Víme, o čem si za zavřenými dveřmi povídali Okamura s Geertem Wildersem. Čtěte jenom u nás

15. 12. 2017 22:40

REPORTÁŽ V pátek v podvečer dorazili do Prahy na návštěvu českého parlamentu a poslaneckého klubu SPD zástupci stran euroskeptické a protiimigrační frakce Evropského parlamentu Evropa národů a svobody (ENF). Do klubu přišel i lídr druhé nejsilnější nizozemské strany Geert Wilders.

Víme, o čem si za zavřenými dveřmi povídali Okamura s Geertem Wildersem. Čtěte jenom u nás
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Geert Wilders ve Sněmovně s Tomio Okamurou.
reklama

Po půl šesté odpoledne se v poslaneckém klubu SPD v Poslanecké sněmovně začínají scházet poslanci a další spolupracovníci SPD.

Holky, pojďte mi pomoct se skleničkama

„Holky, pojďte mi pomoct se skleničkama,“ velí předseda strany Tomio Okamura. „Je potřeba, aby pořád někdo doléval,“ dodává pokyny.

Asi po půl sedmé dorazí jako první do prostorů klubu britská europoslankyně Janice Atkinsonová. Do čtvrt hodiny dorazí i zbytek delegace kromě Geerta Wilderse. Ten dorazil za další půl hodiny.

Okamura delegaci uvítal a přiblížil, jaké je postavení SPD v české politice. Zároveň představil spojencům z ENF jednoho po druhém poslance SPD. Poté se představili i zahraniční hosté. No a konečně následovalo pozvání na skleničku, pohoštění a začala volná zábava.

Ta vlajka EU musí pryč...

Asi za půl hodiny pak dorazil Geert Wilders, který se s Okamurou na přivítanou objal. Okamura mu vysvětloval, jakou sílu má SPD v českém parlamentu a jaké se jí podařilo obsadit funkce. „Budou vás chtít izolovat,“ řekl Wilders Okamurovi. Ten se též pochlubil, že v minulém období měla SPD tři poslance a malou kancelář a nyní mají ve svém klubu mnohem větší prostory.

Pak vyrazili s Wildersem na obhlídku sněmovny. Nejprve do Okamurovy kanceláře místopředsedy sněmovny. Wilders se podivil, proč má Okamura v pracovně vlajku Evropské unie. Okamura se svěřil, že by ji nejraději co nejrychleji nechal odstranit. Okamura také dodal, že často přebíhá do prostor klubu a pobývá v kanceláři předsedy klubu Radima Fialy. „Jsme v SPD taková jedna rodina,“ vysvětlil Wildersovi Okamura.

Poté vyrazila delegace do jednacího sálu Poslanecké sněmovny, kde se lidé fotili společně s Wildersem. Okamura mu ukazoval, kde sedí poslanci SPD, kde je jeho místopředsednické křeslo. „Odkud mluvíte jako předseda strany?“ ptal se Wilders. Okamura mu ukázal řečnický pultík.

Ne islámu, ne teroristům

Po návratu do klubu Okamura pokračoval v konverzaci s Wildersem. Okamura se chlubil, že v ČR je stále velká svoboda slova a že ve volbách uspěl s heslem „Ne islámu, ne teroristům“. Wilders si posteskl, že tomu tak v západní Evropě již není.

„Jsem pyšný, že Tomio Okamura je mým přítelem, protože jeho výsledek ve volbách byl excelentní,“ řekl Wilders v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, který vyjde v sobotu.

Asi v osm hodin se poslanci, celá SPD i členové delegace ENF vydali přistavěnými autobusy na společnou večeři. Marine Le Penová by měla dorazit až zítra.

Máme informace, že konferenci budou chtít násilně narušit levicoví extremisté, neofašisté a anarchisté…

Protiimigrační strany budou jednat o novém modelu spolupráce a o budoucnosti Evropy v chodovském Top Hotelu Praha, na setkání budou dohlížet policisté. Do Prahy dále zavítali politici Svobodné strany Rakouska a Ligy Severu, přijeli i zástupci frakce ENF z Rumunska, Polska, Belgie a Británie. „Bude se mluvit o novém modelu evropské spolupráce – co nejužší spolupráce suverénních zemí bez diktátu Bruselu na základě vzájemné výhodnosti,“ uvedl v listopadu Okamura.

„Bohužel máme informace, že se naši demokratickou konferenci budou po celou dobu snažit násilně narušit levicoví extremisté, neofašisté a anarchisté, kteří se svolávají nejen z ČR, ale také z celé Evropy. Chystají se bránit tomu, aby se zástupci 13 milionů Evropanů mohli demokraticky sejít a diskutovat. Navíc, Geertovi Wildersovi vyhrožují muslimové zavražděním, jen za uplynulý rok se na něj chystalo od muslimů 18 atentátů. Policie proto sama situaci vyhodnotila a rozhodla se kvůli těmto neofašistům, extrémistům a anarchistům přijmout zvýšená bezpečnostní opatření. Já doufám a přeji si, aby celá naše akce proběhla v poklidu a aby nám ji výše uvedené skupiny násilně a nedemokraticky nenarušovaly.

Kromě naší SPD, Marine Le Pen (francouzská Front National), Geerta Wilderse (holandská Strana pro Svobodu) dále na konferenci vystoupí místopředseda italské Ligy Severu Lorenzo Fontana, poslanec Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Georg Mayer, dále poslanci parlamentních stran z Velké Británie, Itálie, Německa, Belgie či Polska,“ uvedl Okamura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

7:57 Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

TÝDEN V MÉDIÍCH Po volbě tří členů Rady ČT loni v květnu a probíhající volbě dalších čtyř rostou oba…