Virus už nemá moc „po kom skákat“, tvrdí imunoložka. Utahování šroubů není čím odborně obhájit, lidé toho mají plné zuby

10.12.2021 20:22

Zvolna klesající počet PCR pozitivně testovaných osob je pro Česko dobrou zprávou o to víc, že by se nově naboostovaná kolektivní imunita mohla projevit i dostatečnou odolností vůči koronavirové mutaci zvané omikron. A to navzdory informacím, jak v Jihoafrické republice kosí populaci. „Virus už nemá moc ‚po kom skákat‘,“ tvrdí imunoložka Zuzana Krátká, podle níž proto zpřísňování opatření proti šíření infekce nebo zavádění roušek ve třídách není čím odborně obhájit.

Virus už nemá moc „po kom skákat“, tvrdí imunoložka. Utahování šroubů není čím odborně obhájit, lidé toho mají plné zuby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odběrové místo COVID 19, ilustrační foto

Vyšší riziko opětovné nákazy než varianta delta, ale mírnější průběh nemoci covid-19. To o koronavirové variantě omikron vypovídají první studie z Jihoafrické republiky, kde tuto novou variantu poprvé identifikovali na konci listopadu. „Existují důkazy, které naznačují, že omikron způsobuje méně závažné příznaky než delta, ale je příliš brzy na to, abychom si byli jisti,“ uvedl šéf Světové zdravotnická organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něj je předběžné také tvrdit, že u varianty omikron je vyšší riziko reinfekce, což také uvádějí první studie.

Anketa

Musíte v posledních týdnech šetřit na jídle?

65%
11%
hlasovalo: 39583 lidí

Nyní, když se ve světě začíná tato koronavirová mutace šířit, počet PCR pozitivně testovaných osob v Česku klesá. „Nově na nás ‚útočí‘ omikron. V Jihoafrické republice kosí pacienty, ale nikdo si nepovšiml, že tam mají 5 procent lidí s pozitivním PCR výsledkem, tedy jsou na tom stejně, jako jsme byli my v minulém roce někdy v září. Takže pokud tam přilítne jakýkoliv hbitý virus, bude řádit. Ale jeho výhodou je, že v Africe vyvolává lehčí formy respiračního onemocnění s nízkou smrtností,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz imunoložka Zuzana Krátká, zakládající členka Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

Chtějí utahovat šrouby, ale o omikronu nic nevědí

Sdružení SMIS tvoří specialisté v oboru laboratorní diagnostiky a práce s daty, jehož hlavním posláním je propagace a popularizace správných analytických a statistických postupů mezi zdravotnickou i laickou veřejností. SMIS zveřejňuje odborné názory, které jsou někdy v přímém protikladu s těmi oficiálně prezentovanými v mainstreamových médiích. Třeba i v tom, jak by to u nás s epidemií mělo v příštích týdnech vypadat. „Máme 21 procent lidí s pozitivním PCR, přibližně třikrát tolik lidí prodělalo infekci bez toho, že by šli na test, a jsme po vlně s deltou plus. Nedává logiku při naší promořenosti, aby hned začala silná další vlna,“ je přesvědčena Zuzana Krátká.

A nabízí vysvětlení. „Virus už nemá moc ‚po kom skákat‘. Ale pokud se to stane, protože může obejít imunitu po očkování, pak to bude pravděpodobně vlna poslední. Ale aniž bychom vyčkali na testy, které ukáží, jak je omikron pro Čechy nebezpečný, aniž by se u nás virus šířil, už zase odborníci velí k opatrnosti a chtějí utahovat život ve společnosti. Neuznávají protilátky, intenzivně očkují imunní lidi po nemoci, riskují jejich zdraví. Chtějí zpřísňovat opatření proti šíření infekce, zavádět roušky ve třídách a podobně. Toto už opravdu není čím odborně obhájit a lidé už to vidí a mají toho plné zuby,“ dodává imunoložka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…