Visegrádská čtyřka se jasně vyjádřila k uprchlíkům. A nejen to

17. 12. 2015 20:58

Visegrádská skupina vydala společné prohlášení k uprchlické krizi, ale také k požadavkům Velké Británie na reformu EU.

Visegrádská čtyřka se jasně vyjádřila k uprchlíkům. A nejen to
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko zopakovaly, že ve věci uprchlické krize je třeba na prvním místě chránit vnější hranici EU. Dokud to nebude zařízeno, jakákoli další opatření pozbývají smysl.

„Země Visegrádské skupiny proto podporují významný impulz, který v tomto ohledu poskytují závěry Evropské rady. Připojujeme se k těm, kteří očekávají, že budou neprodleně zřízeny a plně zprovozněny všechny plánované hotspoty ve členských státech v přední linii. Jen tak lze zajistit náležitou registraci a odebrání otisků prstů všech přicházejících migrantů. Má-li být tento systém z hlediska reakce na aktuální výzvu funkční, musejí hotspoty disponovat i detenční kapacitou. V tomto ohledu znovu opakujeme, že jakákoli další opatření mohou být diskutována až poté, co Evropská unie obnoví kontrolu nad vnější hranicí, zastaví příliv nelegálních migrantů a důkladně vyhodnotí doposud přijatá opatření,“ stojí ve společném prohlášení premiérů V4.

Celé prohlášení zde.

Předsedové vlád jsou zároveň nakloněni sdílení informací v rámci EU, aby bylo možné předcházet teoreticky hrozícím teroristickým útokům. S tím souvisí i transparentní kontrola držení střelných zbraní v EU, ale vše až po důkladné debatě expertů.

Kromě toho by se EU měla obšírněji věnovat také energetické politice a sladit ji se zahraničními zájmy EU.

Hostem premiérů byl také nejmocnější muž Velké Británie, předseda vlády David Cameron, který kolegům představil britskou vizi o reformách EU. Středoevropští politici konstatují, že přijmou jakoukoli reformu, jež celé společenství posune kupředu. V žádném případě prý ale země střední Evropy nepřistoupí na omezování volného pohybu osob. Jde o jeden ze základních pilířů EU, který V4 odmítá zbořit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…