Vitásková: Mafiáni, vaše noční můra je tu. Záleží na tomto rozhodnutí

04.08.2020 13:10

Mafiánské skupiny by se měly obávat možného vstupu Roberta Šlachty do politiky. ParlamentnímListům.cz to řekla exšéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Ta míní, že by se Šlachty chtěla mafie zbavit nebo ho nechat zavřít, jak se ho bojí. Sám Šlachta prý Vitáskovou označil jako bojovnici za spravedlnost.

Vitásková: Mafiáni, vaše noční můra je tu. Záleží na tomto rozhodnutí
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu a spisovatelka Alena Vitásková byla nedávno zproštěna obžaloby. Pro někdejší vrcholnou manažerku nešlo o první vítězství v jejím letitém boji. Sama mluví o tom, že veškerá obvinění vůči ní byla účelově vykonstruována, aby se jí tzv. solární baroni zbavili z důležitého postu. Řada osvobozujících rozsudků dává Vitáskové zapravdu.

Dlouhodobě ji podporuje prezident Miloš Zeman a jak nyní sama Alena Vitásková uvedla, stojí za ní i bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Ten nedávno oficiálně představil svou knihu ‚Třicet let pod přísahou‘. Šlachta označil Vitáskovou jako bojovnici za spravedlnost.

Anketa

Který moderátor talk show je lepší?

34%
hlasovalo: 8456 lidí

„Na Roberta Šlachtu se dívám jako na člověka s černobílým viděním, v tom jsme si možná i podobni. Při jeho původní práci není divu, že si znepřátelil zájmové skupiny, a to přes celé politické spektrum a mnohé v byznyse. Vlastně v tomto směru jsme na tom stejně. Bylo období, kdy jsme stáli každý na jiné straně barikády. Já jsem byla ve vykonstruované kauze stíhána a byl mi zničen život, on zase stíhal ‚zločin‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Vitásková s tím, že si oba vzájemně vyměnili své knihy. „To pomyslné postavení na druhé straně barikády se mohlo zdát široké veřejnosti, mně to tak nepřipadalo a jemu také ne. Je všem jasné, že Robert Šlachta toho hodně ví, určitě více, než já za 6 let ve státní správě bez přístupu k takovým informacím, jaké měl šéf protimafiánského útvaru,“ konstatuje.

Sama prý knihu Roberta Šlachty četla. „Dostala jsem ji i s věnováním. Na oplátku jsem mu dala své poslední knihy (také s věnováním) ‚Solární baroni III. – Vrazi v taláru‘ a poslední knihu ‚Krvavé slunce pod gilotinou‘. (První dva díly Solárních baronů již ode mne dostal podstatně dříve),“ říká.

„Jak se dívám na Šlachtu? Když člověk s hlubokou znalostí našeho prostředí, kterou bezesporu plk. Šlachta má, napíše věnování do  knihy, kterou mi daroval: ‚…bojovnici za spravedlnost…‘, tak vás to nejen potěší. Pak začnete vnímat, že moje práce měla a má smysl. Že tento člověk ví přesně, kdo za mým stíháním stál a stojí, protože tu strukturu zná nejlépe,“ je přesvědčena Vitásková.

Případné Šlachtovo politické angažmá by se podle Vitáskové stalo noční můrou pro různé mafiánské skupiny. „V tomto případě si myslím, že se škůdci národa musí obávat, pokud by Šlachta skutečně vstoupil do politiky. Na druhé straně vstup do politiky bude mít těžký, protože s jeho znalostí věcí to asi není možné, aby se stal členem nebo nezávislým kandidátem nějaké stávající politické strany. Dokonce se domnívám, že ho raději budou trestně stíhat a možná i zavřou, než aby mu vstup do politiky tolerovali. Vždyť přece žijeme ve státě, ve kterém se dá na objednávku zavřít. Osobně se podivuji, že náš systém umožňuje lidem jako je plk. Šlachta a mnohým dalším, odchod z těchto vysokých pozic do civilu! Myslím, že jsme v civilizovaných zemích v tomto směru raritou,“ uvádí.

Aleně Vitáskové nedávno vyšla nová kniha ‚Krvavé slunce pod gilotinou‘, v níž popisuje prorůstání nevolených struktur a zájmových skupin do politiky. Velkým tématem současné spisovatelky, která dříve řídila Energetický regulační úřad, jsou, jak známo, solární baroni.

Zeptali jsme se jí proto, zda hodlá proti tomuto kontroverznímu odvětví dále vystupovat a jak se tomuto odvětví daří v současné sobě. Celou odpověď Aleny Vitáskové přinášíme zde:

Téma „solární baroni“ je vlastně dlouhodobé téma nejen moje. Ve své podstatě je to tunelování veřejných financí špatně nastavenými podporami, a to především do solárních elektráren. Důležité je definovat: Kdo je „solární baron“? 

Je to podnikatel, který byl státem podveden, když se snažil:

  • za netransparentní legislativy, navíc zásadně měněné v průběhu investiční výstavby, 
  • mnohdy s retroaktivním dopadem, 
  • za pomocí financování z úvěru a nastavených podmínek bank pro úvěr,
  • v době ekonomické krize
  • postavit solární elektrárny? 

Nebo to jsou ti, kteří vůbec nic stavět nechtěli, jen se přiživit na lukrativním byznysu, který si v legislativě sami připravili? KDO JSOU SOLÁRNÍ BARONI?

Bohužel, ani OČTŘ a státní zástupci to odhalit neumí, nechtějí nebo jen prostě nesmí! 

Poznání šest let ve funkci vysokého státního úředníka, odhalení zkorumpovaného systému, mě přiměl se zamyslet nad tím, jak je možné neutěšenou situaci změnit. Při stávajícím systému je to velmi těžké, ale možné. Osobně jsem se vydala směrem zanechat veřejnosti poznání z této epochy našeho života. Nastavit zrcadlo společnosti, v níž peníze hrají hlavní, bohužel pro mnohé roli jedinou. Byl to jeden z důvodů, proč jsem začala psát. Malá brožurka „Na prahu vězení“, která byla neprodejná a vydala jsem ji v roce 2016, jako dárek svým podporovatelům, když jsem se sama bránila proti nevymahatelnosti práva a spravedlnosti v naší zemi. Kdy jsem byla souzena, odsouzena, zproštěna, zproštěna v jedné naprosto vykonstruované kauze kolem solárních elektráren. Osobní dehonestace, která potkala řadu lidí v naší zemi právě spojenou s vykonstruovanými trestními kauzami, marným bojem za spravedlnost, mě vedla k psaní. 

Pro mé odpůrce asi nemám dobrou zprávu. Psaní mě neskutečně baví, a pokud bude v naší zemi dosažena vymahatelnost práva a spravedlnosti pro všechny naše občany, pak se budu ráda věnovat pouze literární činnosti. Bohužel jak vidím právní nihilismus, neschopné nebo všehoschopné státní zástupce, nezřídka i soudce, tak budu muset v oblasti ochrany lidských práv a svobod hodně pracovat, než se budu moci věnovat pouze literatuře. 

Doposud jsem napsala trilogii „Solární baroni (I. Organizovaný zločin, II. Příprava mé vraždy a III. Vrazi v taláru)“, kterou mnozí znají. Román popisující praktiky, které se uplatňují při tunelování veřejných financí a poškozování veřejného zájmu. S humorem se lépe píše i tak těžké téma. Volné zpracování umožňuje čtenářům dosadit si do literárních postav ty, které skutečně znají a aktéry příběhů jim připomínají z vlastní zkušenosti. 

Poslední kniha „Krvavé slunce pod gilotinou“ vyšla před vánocemi loňského roku a odlišuje se od trilogie tím, že se jedná o dokumentární román, popisující prorůstání nevolených struktur a zájmových skupin do politiky, státní správy, policie a justice. Nevymahatelnost práva a spravedlnosti se stala běžnou praktikou. Je zde popsán pohled nejen můj, coby předsedkyně ERÚ. Ale pro plasticitu „solárního zločinu“ jsou zde uvedeny další dva nezávislé pohledy a osobní zkušenosti ze strany policisty a dále spolumajitele patentu pro solární aplikace a firmy, která solární elektrárny stavěla. Tato kniha se připravuje i v anglické verzi.

Trilogie „Solární baroni“ vyšla i jako audiokniha, kterou namluvila Valérie Zawadská. Děj knih dostává tímto úplně jiný rozměr.

První díl „Solárních baronů I. Organizovaný zločin“ vyšel v ruském jazyce, další díly se připravují. V přípravě je rovněž anglická verze.

Nyní pracuji na knize, která má pracovní název „Béďa – povolání syn“. Věřím, že se objeví v závěru letošního roku v knihkupectvích na vánočním trhu. Jedná se o několik povídek zobrazujících lidské příběhy nejen z dnešní doby, ačkoliv ta hraje prim. 

Morální rozklad společnosti, úpadek lidských vlastností, jejichž negativa se s materiálními přebytky jen prohlubují. Svět velkých peněz, nevídaných majetků, nezřídka získaných nelegální cestou, bohatství a chamtivost, plochost vztahů, svět bez empatií, lásky, plný zrady. 

Povídky jsou popisem skutečných osudů jejich protagonistů, pro které jsou vypůjčeny jiná jména a mnohdy i místo děje. Pokud v nich najdete, vám dobře známé příběhy, vězte, že to není náhoda, ale pravda. I tato kniha je psána s lehkostí a humorem, jako odlehčení od nejtěžšího tématu, který jsem doposud ztvárnila „Krvavé slunce pod gilotinou“.

Doporučujeme knihy Aleny Vitáskové SOLÁRNÍ BARONI: VRAŽDY V TALÁRU a nejnovější dílo KRVAVÉ SLUNCE POD GILOTINOU

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…