Vláda asi odmítne, aby dlužníci nejprve spláceli jistinu úvěru

09.03.2019 21:40

Zřejmě se záporným postojem vlády budou zákonodárci projednávat návrh poslanců SPD na změnu pořadí plnění dluhu, která by podle nich měla posílit postavení dlužníků a pomoci lidem v dluhových pastech. Úprava by podle podkladů pro pondělní jednání kabinetu mohla způsobit problémy v běžném ekonomickém životě.

Vláda asi odmítne, aby dlužníci nejprve spláceli jistinu úvěru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Dlužníci by měli podle SPD hradit nejprve jistinu, tedy půjčenou částku, a až pak náklady spojené s vymáháním pohledávky, následně úroky z prodlení a nakonec úroky. Úroky a úroky z prodlení by se podle předlohy neúročily.

„Navržená právní úprava by mohla narušit některé finanční produkty, jako jsou například překlenovací úvěry ve stavebním spoření, reverzní hypotéky nebo dlouhodobé úvěry splácené na konci doby splatnosti například prodejem nemovitosti,“ stojí v předběžném stanovisku pro zákonodárce, které bude vláda schvalovat.

V současnosti dlužníci, kteří jsou ve skluzu se splácením závazku, hradí podle zákoníku nejprve náklady spojené s vymáháním pohledávky, následně úroky z prodlení, pak úroky a až nakonec jistinu. Mohou určit, že hradí nejprve jistinu, ale v takovém případě se úročí i náklady vymáhání a úroky.

Současná úprava není podle poslanců SPD logická. „Sice dává dlužníkovi možnost volby, ale pak zároveň tu jedinou logickou volbu, tedy pro dlužníka výhodnou, sankcionuje tím, že úročí i všechny součásti příslušenství,“ napsali v důvodové zprávě.

Předkladatelé připouštějí, že navrhovaná změna občanského zákoníku znevýhodní věřitele. Pozice věřitelů je ale podle nich většinou silnější a novinku mohou promítnout do své cenové politiky, což podle nich více zprůhlední poskytování úvěrů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …