Vláda asi odmítne návrh Úsvitu na zpřesnění postavení Vitáskové

28.02.2016 15:44

Patrně záporné stanovisko vlády dostanou zákonodárci k návrhu Úsvitu na zpřesnění právního postavení předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Záležitost by se měla podle podkladů pro pondělní schůzi kabinetu řešit vládní novelou energetického zákona, kterou projednává Sněmovna, nikoli úpravou zákona služebního, jak ji podal Úsvit. Informuje o tom ČTK.

Vláda asi odmítne návrh Úsvitu na zpřesnění postavení Vitáskové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

Předloha Úsvitu by zařadila předsedu a místopředsedu úřadu výslovně k funkcím, na něž se služební zákon nevztahuje. Tak tomu bylo do konce loňského roku. Vláda podotkne, že novela neřeší postavení členů vedení ERÚ v souvisejících zákonech.

Současný nesoulad energetického a služebního zákona dostal Vitáskovou do složité právní situace. Rozdílnými stanovisky ministerstev vnitra a průmyslu a obchodu na to, zda vedení úřadu spadá pod služební zákon, nebo ne, se ve čtvrtek zabývala na žádost kabinetu Legislativní rada vlády. Rada uvedla, že se služební zákon na Vitáskovou nevztahuje.

Vnitro uvádělo, že jelikož vedení ERÚ patří pod služební zákon, Vitásková musí do března složit služební slib. V takovém případě by pak ale musela být zproštěna funkce kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a v pondělí byla nepravomocně odsouzena v případu licencí pro solární elektrárny.

Vitásková byla v pondělí nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvádí, že postavení Vitáskové určuje energetický zákon. Její mandát skončí v červenci příštího roku, kdy vedení úřadu nově převezme pětičlenná rada.

Vitásková byla v pondělí nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení. Důvodem bylo podle rozsudku nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Šéfka ERÚ se cítí nevinná, proti rozsudku se odvolá a na svou funkci nehodlá rezignovat.

Předsedkyně úřadu čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena o tom, že energetický zákon neporušila. Kvůli zahájení stíhání podala ústavní stížnost, s níž ovšem neuspěla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…