Vláda asi odmítne návrh úprav pro dávky na pomůcky postiženým

6. 11. 2016 13:30

Pravděpodobně záporné stanovisko kabinetu dostanou zákonodárci k poslanecké předloze, která by zmírnila podmínky pro poskytování dávek na takzvané zvláštní pomůcky zdravotně postiženým lidem. Vláda podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání kabinetu uvede, že takto zásadní změny nelze učinit bez rozboru nynějšího stavu. Zprávu přinesla ČTK.

Vláda asi odmítne návrh úprav pro dávky na pomůcky postiženým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiné fiskální výhled České republiky
reklama

Ministerstvo práce a sociálních věcí na analýzách podle pokladů pro ministry pracuje. „Výstupy z tohoto projektu budou podkladem pro případnou úpravu, respektive rozšíření dávkové pomoci osobám se zdravotním postižením,“ stojí v dokumentech. Poslanecká předloha podle ministerstva vychází spíše z principu odškodnění za zdravotní postižení než pomoci ke zmírnění jeho sociálních dopadů.

Ministři by měli poukázat i na rozpočtové dopady novely Víta Kaňkovského, Jana Bartoška (oba KDU-ČSL) a Jaroslava Zavadila (ČSSD), které autoři odhadují na 538 milionů korun ročně.

Zatímco nyní mohou hendikepovaní lidé žádat o příspěvek na pomůcku, která je dražší než 24 000 korun, novela by hranici snížila na 8 000 korun. Na dotaci by měli nárok lidé, kteří mají příjem nižší než dvanáctinásobek životního minima místo nynějšího osminásobku. Předloha by navíc zrušila posuzování příjmů všech lidí, kteří s postiženým žijí ve společné domácnosti.

Předkladatelé chtějí novelou zvýšit například i příspěvek na mobilitu lidem s nejtěžšími zdravotními hendikepy, tedy těm, kteří mají průkaz ZTP/P. Místo 400 korun by měsíčně dostávali 600 korun. Dotaci na pořízení automobilu by stát mohl nově poskytovat už po sedmi letech místo nynějších deseti let. Rozšířil by se rovněž výčet diagnóz pro možnost získání příspěvku na zvláštní pomůcku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…