Vláda asi podpoří omezení přerušování vězení ženám, jež otěhotní

14.12.2019 21:40

Soudy možná nebudou automaticky přerušovat výkon trestu těhotným ženám nebo matkám dítěte mladšího jednoho roku, které byly odsouzeny za zvlášť závažný zločin. Vláda před zákonodárci patrně podpoří poslaneckou novelu, aby soud mohl konkrétní případ posoudit a rozhodnout, zda se žena dostane dočasně na svobodu, nebo ne, uvedla ČTK.

Vláda asi podpoří omezení přerušování vězení ženám, jež otěhotní
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

Totéž by platilo pro odkládání nástupu do vězení. Kabinet by měl k předloze skupiny poslanců ANO, ČSSD, ODS, Pirátů, SPD, KSČM a TOP 09 schválit na pondělní schůzi podle podkladů souhlasné stanovisko.

U žen odsouzených za přečiny nebo zločiny, které nejsou zvlášť závažné, by podle předlohy nadále platila současná úprava, tedy automatické přerušování nebo odkládání pobytu ve vězení. Liší se tím od jiné novely, kterou v červenci podali poslanci STAN, Pirátů, SPD, ČSSD, KSČM a TOP 09. Podle ní by soudy rozhodovaly o přerušení nebo odkladu výkonu trestu u všech odsouzených žen bez ohledu na závažnost trestného činu. Zvlášť závažnými zločiny jsou úmyslné trestné činy, za něž zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let.

Předkladatelé obou návrhů reagovali na případ ženy, která byla odsouzena na 30 let za vraždu sběratele. Soud jí musel přerušit výkon trestu, když se zjistilo, že otěhotněla. V té době byla ve vazební věznici v Hradci Králové. V říjnu soud poslal tuto ženu do vazby potom, co ji policie začala stíhat pro podezření z křivého obvinění. Nyní je opět ve výkonu trestu.

„Cílem návrhu je zabránit situacím, kdy nebezpečné pachatelky závažné trestné činnosti nenastoupí do výkonu trestu odnětí svobody nebo se dostanou v důsledku těhotenství nebo mateřství na svobodu, kde představují tak výrazné bezpečnostní riziko, že je namístě přistoupit k omezení jejich osobní svobody,“ napsali v důvodové zprávě autoři nynější předlohy vedení Petrem Sadovským (ANO).

Pokud by soud takovou ženu dočasně na svobodu propustil nebo ponechal na svobodě, mohl by zároveň rozhodnout o dohledu nad ní a uložit jí další povinnosti. Přerušení nebo odklad výkonu trestu by soud mohl také zrušit. Pro případy, kdy ženy se svými malými dětmi budou muset být ve vězení, se podle důvodové zprávy předpokládá vybudování přístavby ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Náklady by měly činit 17,5 milionu korun.

Vláda doporučí v novele vyřešit pobytové postavení dítěte cizince, které se narodí ve věznici nebo v ní s matkou cizinkou pobývá. Kabinet také doporučí neumožnit otci účast při porodu ženy, která je stíhaná ve vazbě, pokud si to nebude výslovně přát. Návrh předpokládá, že účast by povoloval státní zástupce nebo soudce.

Předkladatelé uvádějí, že od roku 2015 do konce loňska soudy odsoudily k nepodmíněnému trestu vězení za zvlášť závažný zločin 430 žen. U 13 z nich musely rozhodnout kvůli těhotenství nebo mateřství o odkladu nástupu do vězení, u šesti ze stejného důvodu o přerušení výkonu trestu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

13:07 Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

REPORTÁŽ Ve čtvrtek 16. ledna se na Náměstí republiky v Praze uspořádal menší happening na podporu a…