Vláda bude s odbory jednat o růstu platů, chce uzavřít i dohodu

31.08.2018 6:25

Vláda se dnes chystá jednat s odbory o růstu platů ve veřejném sektoru pro příští rok. Plánuje s nimi uzavřít dohodu o úpravě výdělků jednotlivých profesí. Odboráři s kabinetem chtějí vyjednávat o tom, kolik z přidávané sumy poputuje do tarifů a kolik do odměn.

Vláda bude s odbory jednat o růstu platů, chce uzavřít i dohodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček a Andrej Babiš

Vláda původně chtěla částku na platy zvednout pro příští rok o šest procent. Na navýšení tak mělo v rozpočtu příští rok být asi 22,3 miliardy korun. Ve středu se koaliční hnutí ANO a ČSSD domluvily, že přidají ještě další tři miliardy. Většině lidí by se měl podle vládního plánu tarif zvednout o čtyři procenta, policistům a vojákům o dvě procenta a učitelům o deset procent. Zbytek peněz by se rozdělil do příplatků a odměn.

Odbory s celkovou částkou souhlasí, čtyřprocentní či dvouprocentní navýšení tarifů je podle nich ale nedostatečné. Předáci tak chtějí s vládou jednat hlavně o tom, kolik peněz připadne u jednotlivých profesí na úpravu platového základu a kolik na odměny.

Českomoravská konfederace odborových svazů jako největší odborová centrála požadovala růst tarifů o deset procent pro všechny zaměstnance a také navýšení celkové sumy na platy. Předák Josef Středula označil středeční koaliční dohodu za racionální základ pro dohodu vlády s odbory.

Proti plošnému přidávání se od počátku stavěla Asociace samostatných odborů jako menší odborová centrála. Z peněz, které zbudou po navýšení tarifů u jednotlivých profesí, navrhuje vyplatit všem zaměstnancům stejný příplatek bez ohledu na jejich pozici či odbornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

7:32 StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

Může za vyřazení Nory Fridrichové ze StarDance špatný výkon, nebo spiknutí fanoušků Ortelu? Moderáto…