Vláda bude ve středu projednávat změnu financování matrik

14.07.2018 11:32

Matriční úřady by měly být od příštího roku financovány paušálně podle druhu prvozápisu. Počítá s tím návrh Ministerstva vnitra, který ve středu projedná vláda. Za prvozápis narození by měl úřad dostat 897 korun, za uzavření manželství 3588 korun a za zápis úmrtí 1794 korun. Obce budou výkony vykazovat zpětně a dostanou je proplacené. Návrh vychází z analýzy financování a výkonu matriční agendy v letech 2014-2016.

Vláda bude ve středu projednávat změnu financování matrik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Gratulace k vyslovení důvěry vládě s podporou komunistů
reklama

Nyní je podle materiálu matrikám ze státního rozpočtu rozdělováno celkem 580 milionu korun. Ministerstvo předpokládá, že při novém modelu financování bude ušetřeno asi 160 milionů korun.

Prvozápis je zápis matriční události do knihy narození, úmrtí nebo manželství. Paušální částky v sobě podle návrhu zahrnují jak náklady na samotný prvozápis, tak náklady na další matriční úkony, například na tvorbu duplikátů, nebo změnu jména a příjmení. Obsahují i režijní náklady, jako jsou například výjezdní náklady matričních pracovníků na svatby.

Podle ministerstva částky vycházejí z časové náročnosti úkonů, ale i z personálních a materiálních nákladů. „Umožňují tak skutečně posunout financování přenesené působnosti směrem k větší spravedlnosti a také efektivnosti. Jinými slovy, stát nebude vyplácet finance na činnost, která není reálně vykonávána,“ uvádí ministerstvo v návrhu.

Současný způsob financování, který je založený na počtu obyvatel ve správním obvodu, podle vnitra neodpovídá reálnému výkonu agendy. Dochází v něm k významným nerovnostem mezi jednotlivými matrikami. Peníze ze státního rozpočtu jsou podle dokumentu v oblasti matriční agendy vynakládány v některých ohledech „zcela neefektivně a nehospodárně“.

Podle analýzy obce s nízkým počtem úkonů čerpají v poměru na počet úkonů výrazně více peněz než velké obce. „Tyto rozdíly dokládají extrémní případy obcí Hořovice, jež obdrží v přepočtu na jeden prvozápis 219 korun a Domaželice, které obdrží na jeden prvozápis 113.547 korun,“ píše vnitro.

Od původního návrhu, že by bylo zrušeno přibližně 450 matrik v malých obcích, ministerstvo ustoupilo, protestovali proti němu zástupci obcí. O zachování matriky v obci budou rozhodovat starostové. Změna financování matričních úřadů se uskuteční od 1. ledna 2019 prostřednictvím zákona o státním rozpočtu na rok 2019, v rámci něhož je nastaveno financování přenesené působnosti pro obce a kraje, uvedlo vnitro v návrhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čeští muslimové a terorismus? Je zde text, který odhalil mnohé

15:25 Čeští muslimové a terorismus? Je zde text, který odhalil mnohé

V České republice je něco přes 20 tisíc vyznavačů islámu. Tito čeští muslimové znovu a znovu odsuzuj…