Vláda by si měla vzít příklad z Thatcherové a uzavřít nerentabilní doly, prohlásil Knížák

27.09.2013 12:37

Situace v Česku v současné době připomíná chvíle před komunistickým pučem v roce 1948. Myslí si to bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák. V rozhovoru pro Prvnízprávy.cz dále mluvil o situaci na Ostravsku a zastal se podnikatele Zdeňka Bakaly, přestože nepatří k jeho příznivcům.

Vláda by si měla vzít příklad z Thatcherové a uzavřít nerentabilní doly, prohlásil Knížák
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Milan Knížák v pořadu Hyde park

Z veřejných debat o aktuálních tématech začíná být Knížákovi poněkud nevolno. Poukázal na pořad Máte slovo, v jehož posledním díle byli tématem bezdomovci.

Hlavně lidé se musí snažit. Nechápu, proč se útočí na Bakalu

"Ti lidé tam řvali, že stát je povinen se o ně postarat. Nebyl tam ale nikdo, kdo by jim řekl, že se také především oni sami musí snažit. A že především oni sami musí chtít svoji situaci změnit. Nechápu, proč by měl stát zachraňovat někoho, kdo se sám nesnaží dostat se z těžké situace," podivil se Knížák.

Stejné je to s krizí kolem Dolu Paskov. Knížák nechápe, proč se útočí na spoluvlastníka dolu miliardáře Zdeňka Bakalu.

Vláda i Zeman by měli nekompromisně uzavřít nerentabilní doly

"Pana Bakalu moc nemusím a mám proti němu řadu výhrad. V této věci ale nechápu, co se mu vlastně vyčítá. Horníci mají v jeho dolech dobře placené zaměstnání a mají větší výplaty, než jsem měl jako ředitel Národní galerie. Co se tedy vlastně Bakalovi vyčítá? Že dal horníkům práci?" zeptal se exšéf NG.

Knížák by vládě i prezidentu Miloši Zemanovi radil postupovat jako někdejší premiérka Velké Británie Margaret Thatcherová. Ta nekompromisně nechala uzavřít nerentabilní doly a ve výsledku postavila svou zemi opět na nohy.

Doufám, že lidé nebudou volit estébáka nebo populistu Okamuru

Poté Knížák přirovnal situaci v České republice k době, která předcházela komunistickému puči v roce 1948.

"To, co každý den můžeme okolo nás pozorovat, svědčí o tom, že v Česku neexistuje klasická parlamentní demokracie, ale jakási zpotvořenina mezi socialismem a kapitalismem. To můžeme sledovat i na tom, co všechno se účastní voleb do sněmovny. Doufám, že lidé neztratí zdravý rozum a nebudou volit estébáka nebo populistu Okamuru," prohlásil Knížák.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…