Vláda chystá žalobu na EU. Kvůli dotacím pro Agrofert, hlásí rozhlas

23.05.2020 13:55

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se chystá žalovat Evropskou komisi. Kvůli dotacím, ve výši 1,6 milionu pro Agrofert Andreje Babiše, jenž jej má momentálně odložen ve svěřenském fondu.

Vláda chystá žalobu na EU. Kvůli dotacím pro Agrofert, hlásí rozhlas
Foto: repro FB, tan
Popisek: Andrej Babiš hovoří nejen o koronaviru
reklama

Podle informací Českého rozhlasu se kabinet Andreje Babiše chystá žalovat Evropskou komisi.

„Vláda v pondělí projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím pro Agrofert. K Evropskému soudnímu dvoru ji musí podat do 10. června, poté ztratí možnost do sporu vstoupit. Brusel vzhledem k auditnímu šetření možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nadále blokuje peníze na jeden projekt v objemu 1,6 milionu korun,“ napsal k tomu veřejnoprávní rozhlas.

Babiš tvrdí, že o žalobě nic neví, protože opouští jednací místnost, když se vláda věnuje těmto věcem. Vytrvale však odmítá, že by jako předseda vlády měl střet zájmů, když je vrcholným představitelem exekutivní moci, která na národní úrovni rozhoduje o rozdělování dotací, a to i pro Agrofert. O holdingu mluví jako o své „bývalé firmě“, na kterou už údajně nemá vliv.

Pokud vláda v pondělí žalobu opravdu schválí, k Evropskému soudnímu dvoru ji podá Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Vláda se přitom chystala podat žalobu už zkraje února, a to na popud ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Pokud bude podána teď v květnu, bude prý téměř totožná s původní verzí, jen rozšířena o další argumenty, proč by měla EU peníze pro Agrofert uvolnit. Formálně ale bude stará žaloba stažena a tato bude podána jako žaloba nová.

„Vládní úřady si od žaloby vedle proplacení dotace slibují také to, že Evropský soudní dvůr vyjasní výklad českého zákona o střetu zájmů v případě dotací vyplacených skrze Státní zemědělský intervenční fond. Ten loni v listopadu po analýze tuzemské legislativy oznámil, že se na něj nevztahují rozpočtová pravidla, tudíž ani paragraf o střetu zájmů,“ doplnil Český rozhlas.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

22:20 „ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

Česká televize porušuje objektivitu, upozorňuje Ivo Cerman. Soudí tak na základě její odvysílané rep…