Vláda dnes projedná ošetřovné nebo povinný home office

02.03.2021 6:30

Vláda by dnes večer měla projednat navýšení ošetřovného ze současných 70 procent výdělku, odměny pro všechny zaměstnance v sociálních službách a povinnou práci z domova pro celé národní hospodářství. Jednání je naplánováno na 19:00 po zasedání Sněmovny.

Vláda dnes projedná ošetřovné nebo povinný home office
Foto: Hans Štembera
Popisek: Strakova akademie- sídlo vlády ČR
reklama

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí odpoledne avizovala, že chce ve vládě debatovat o zvýšení krizového ošetřovného. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ale zatím v kabinetu není shoda. Návrh ministerstva práce počítal s navýšením ošetřovného na 100 procent výdělku.

Vláda chce rovněž dokončit debatu o povinné práci na dálku pro celé národní hospodářství. V pátek naposledy důrazně vyzvala k využívání home office. Například v administrativních provozech by se podle kabinetu měly vyskytovat jen osoby bezpodmínečně nutné k ochraně majetku a základních funkcí.

Po první vlně epidemie vláda schválila na odměny pro sociální služby 5,2 miliardy korun. O peníze požádaly tři čtvrtiny ze zhruba 2 200 poskytovatelů pro 93 600 pracovníků, rozdělili si 2,03 miliardy.

O tom, že ministerstvo práce plánuje mimořádné dotace na odměny a pokrytí zvýšených nákladů kvůli covidu i pro druhou vlnu koronavirové nákazy, hovořila na jednání sněmovního sociálního výboru Maláčová už v listopadu. Schillerová uvedla, že novela zákona o státním rozpočtu počítá nejen s odměnami pro pracovníky sociálních služeb, ale i s odměnami pro pracovníky ve zdravotnictví jako v loňském roce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podle ní připravuje dotační program na tyto odměny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

4:44 Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

Vydírání Babiše a Petříčka. To vidí za kauzou zapojení ruských špionů do výbuchu skladu ve Vrběticíc…