Vláda hází samoživitelkám klacky pod nohy, zlobí se Marksová-Tominová

24. 3. 2013 17:18

Na svých bedrech nesou výchovu budoucí generace, samy a za velmi složitých podmínek. Místo díků a podpory jim ale pravicové vlády hází klacky pod nohy. Stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) ve svém vyjádření, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici, kritizuje vládu za nelehké podmínky pro ženy samoživitelky.

Vláda hází samoživitelkám klacky pod nohy, zlobí se Marksová-Tominová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti - ilustrační foto
reklama

 

„Když nastoupil dnešní premiér Nečas jako ministr na resort práce a sociálních věcí, jednou z prvních věcí, kterou udělal, bylo „zrušení výhody“ osamělým rodičům (což jsou z 90% matky): měly totiž o pár týdnů delší mateřskou dovolenou (to je doba placená z nemocenského pojištění) na úkor dovolené rodičovské (kdy se pobírá rodičovský příspěvek, což je sociální dávka na pojištění nezávislá),“ vzpomíná Marksová-Tominová. Nečas svůj krok tehdy odůvodnil tím, že se nesmí nijak zvýhodňovat nesezdaná soužití a osamělí rodiče vůči děti vychovávajícím manželským párům.

Osud samoživitelky by si v naší zemi dobrovolně vybral jen blázen

Samoživitelky se přitom do své situace dostávají v drtivě většině zcela nedobrovolně, tvrdí Marksová-Tominová. A to zejména z finančních důvodů, neboť právě neúplné rodiny s dětmi totiž u nás patří k těm vůbec nejvíce ohroženým chudobou. Osamělé matky prý také mnohem hůře hledají zaměstnání a citelněji pociťují i zdražování základních věcí.

Bez samoživitelek by přitom podle stínové ministryně část lidstva ani nebyla. „Tyto ženy dokázaly vychovat děti za nesmírně složitých podmínek, za cenu svého vyloučení ze společnosti. Ani dnes není jejich situace vůbec jednoduchá, a to ani v některých civilizovaných a bohatých zemích,“ prohlašuje.

Místo odsuzování si tak podle ní zaslouží naopak podporu a úctu. „Dětí v neúplných rodinách dnes žije v ČR asi čtvrtina. Jestli dopustíme, aby většina z nich vyrůstala v chudobě či na její hranici, vrátí se to za pár let celé společnosti jako bumerang - jak známo, chudoba je matkou kriminality,“ dodává.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak plynování Židů.“ Scéna ve škole kvůli rouškám. Utnula to policie

14:50 „Jak plynování Židů.“ Scéna ve škole kvůli rouškám. Utnula to policie

Návrat školáků zaktivizoval Janu Peterkovou, která si šla vyzkoušet svůj vyargumentovaný postup prot…