"V případě české dohody nejsou nějaké zvláštní těžkosti. Je shoda na základní orientaci, jak investice využívat," řekla ČTK Shirin Wheelerová, mluvčí eurokomisaře pro regionální politiku Johannese Hahna. Peníze z nových operačních programů by podle ní měly být využívány k podpoře ekonomiky s cílem snižovat nezaměstnanost a rozvíjet regiony a města v České republice.
"Teď je potřeba dopracovat některé obecnější aspekty dokumentu, jako je analýza potřeb, regionální rozměr, či určit, která z priorit je podstatnější než jiná," vysvětlila mluvčí.
Očekávané důsledky investic: konkurenceschopnost českých firem a lepší kvalita života
Českými prioritami jsou investice do infrastruktury, výzkumu a vývoje, životního prostředí či energetické účinnosti, které pomohou zvýšit konkurenceschopnost českých firem a zlepší v zemi kvalitu života. Napomoci by evropské peníze měly mimo jiné k plnohodnotnému uplatnění všech skupin obyvatelstva s důrazem na snížení počtu vyloučených skupin.
Česká strana už na stanovisko komise odpověděla, závěrečná jednání se odehrají ve čtvrtek v Praze, sdělil ČTK náměstek ministryně pro místní rozvoj Daniel Braun. Předpokládá, že poté Praha předloží upravenou verzi dohody. Na její přípravě se v ČR pracovalo přibližně tři roky, vláda materiál schválila počátkem dubna a komise jej dostala k připomínkám v polovině stejného měsíce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš, čtk